یک زن برای اولین بار نخست وزیر بلژیک شد
یک زن برای اولین بار نخست وزیر بلژیک شد

سوفی ویلمز وزیر بودجه بلژیک و سیاستمدار حزب لیبرال امروز یکشنبه در سن ۴۴ سالگی پس از ادای سوگند در برابر پادشاه بلژیک جایگزین شارل میشل، نخست وزیر کنونی این کشور شد. شارل میشل، نخست‌وزیر کنونی بلژیک به دنبال اختلاف با ملی‌گرایان فلاندر که به خاطر امضای پیمان مهاجرتی سازمان ملل از دولت ائتلافی وی […]

سوفی ویلمز وزیر بودجه بلژیک و سیاستمدار حزب لیبرال امروز یکشنبه در سن ۴۴ سالگی پس از ادای سوگند در برابر پادشاه بلژیک جایگزین شارل میشل، نخست وزیر کنونی این کشور شد.

شارل میشل، نخست‌وزیر کنونی بلژیک به دنبال اختلاف با ملی‌گرایان فلاندر که به خاطر امضای پیمان مهاجرتی سازمان ملل از دولت ائتلافی وی کناره‌گیری کردند، در برابر نمایندگان اعلام کرد: «من تصمیم گرفته‌ام که در اوایل ماه نوامبر (اواسط آبان) از سمتم کناره‌گیری کنم

بلژیک از زمان سقوط دولت به رهبری میشل در دسامبر سال ۲۰۱۸  و برگزاری انتخابات جدید در ماه مه تا کنون در تشکیل دولت ائتلافی موفق نبوده است. این کشور  از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ به مدت ۵۴۱ روز را بدون دولت سپری کرد که رکوردی در جهان به حساب می آید.

پادشاهی بلژیک کشوری مستقل در اروپای غربی است که از سه جامعه ی (فنلاندی، فرانسوی و آلمانی) و سه منطقه ی (بروکسل، فنلاندرز و والوون) تشکیل شده است. این کشور از جنوب با فرانسه، از شمال با هلند، از شرق با آلمان، از سمت جنوب شرقی با لوکزامبورگ و از سمت شمال غرب با دریای شمال مجاور است. حدود ۳۰,۲۷۷ کیلومتر مربع مساحت و بیش از ۱۱ میلیون نفر جمعیت دارد.

 

  • نویسنده : کردستان فردا