یارانه نقدی افراد پردرآمد‌ احتمالا در پایان آبان حذف می شود
 یارانه نقدی افراد پردرآمد‌ احتمالا در پایان آبان حذف می شود

زمزمه هایی از آمادگی برای حذف میلیونی یارانه نقدی خانواده های پردرآمد در دوره آبان ماه شنیده می شود.با الزام دولت به حذف یارانه نقدی پردرآمدها از سوی دولت، در ماه های شهریور و مهر مجموعا یک  میلیون و یک صد هزار نفر از افراد متمکن از جمع یارانه بگیران حذف شده‌اند.  گفتنی است، بر […]

زمزمه هایی از آمادگی برای حذف میلیونی یارانه نقدی خانواده های پردرآمد در دوره آبان ماه شنیده می شود.با الزام دولت به حذف یارانه نقدی پردرآمدها از سوی دولت، در ماه های شهریور و مهر مجموعا یک  میلیون و یک صد هزار نفر از افراد متمکن از جمع یارانه بگیران حذف شده‌اند.  گفتنی است، بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در تبصره ۱۴ قانون بودجه در پایان سال جاری دولت مکلف به حذف سه دهک بالایی درآمدی شده است.

بر اساس قانون بودجه سالیانه رقمی بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان صرف پرداخت یارانه نقدی حدود ۷۵ میلیون ایرانی می‌شود که با حذف ۲۴ میلیون نفر از افراد متمکن در نهایت رقمی نزدیک به ۷ هزار میلیارد تومان در پرداخت یارانه نقدی صرفه جویی صورت می‌گیرد.

همانطور که اشاره شد یارانه نقدی نزدیک به ۱٫۱ میلیون نفر از جمع یارانه بگیران در ۲ دوره اخیر متوقف شده و دولت برای حذف ۲۳ میلیون نفر باقی مانده نزدیک به ۵ ماه فرصت دارد.

با وجود اینکه تنها کمتر از ۲۰ روز به دوره پرداخت یارانه نقدی در آبان ماه مانده، هنوز اطلاعات دقیقی از سوی سخنگوی ستاد تبصره ۱۴ قانون بودجه درباره نحوه حذف یارانه افراد پردرآمد در این ماه ارائه نشده. نکته مهم اینکه بر اساس مصاحبه‌‌های مسئولان، حذف های صورت گرفته در ماه های اخیر به صورت آزمایشی انجام شده و دولت بایستی به سمت حذف انبوه یارانه ثروتمندان حرکت کند.

شایان ذکر است اخیرا اختلاف نظرهای جدی میان سازمان هدفمندی یارانه‌ها و ستاد تبصره ۱۴ قانون بودجه در خصوص حذف یارانه جمعیتی نزدیک به ۱۰ هزار نفر ایجاد شده بود که در نهایت با بیانه سازمان هدفمندی مشخص شد قرار نیست یارانه خانوارهای غیر متمولی که در شهریور ماه به علت رد حساب یارانه آنها قطع شده بود پرداخت شود.

 

  • نویسنده : کردستان فردا