گفتگو با شهردار بوکان به مناسبت روز شهردار
گفتگو با شهردار بوکان به مناسبت روز شهردار

مصاحبه میکاییل سانیار سردبیر کردستان فردا با بابک رستم پور شهردار بوکان ۲۵ اسفند روز شهردار است و به این مناسبت گفتگویی با شهردار بوکان ترتیب دادیم. بابک رستم پور شهردار بوکانی است که از زمان ورودش به شهرداری، شاهد تغییرات مثبتی در سیمای عمومی شهر بودەایم. بوکان شهر زیبا و بکری است که هر […]


گفتگو با شهردار بوکان

مصاحبه میکاییل سانیار سردبیر کردستان فردا با بابک رستم پور شهردار بوکان
۲۵ اسفند روز شهردار است و به این مناسبت گفتگویی با شهردار بوکان ترتیب دادیم.
بابک رستم پور شهردار بوکانی است که از زمان ورودش به شهرداری، شاهد تغییرات مثبتی در سیمای عمومی شهر بودەایم. بوکان شهر زیبا و بکری است که هر اقدام و عملی در هر حوزه، میتواند جلب توجه کند.
بدون تردید وجود افراد متخصص، متعهد و عملگرا شاەکلید تحولات و توسعه پایدار در جامعه خواهد بود. امید است شهرداری بوکان از وجود افراد متخصص و جوان برای پیشبرد اهداف توسعه بهره گرفته و شیراز کردستان آنچنان که لایق آن است زیبا و زیباتر شده و در مسیر توسعه گام های اساسی بردارد، چرا که اینجا بوکان است؛ شهر سرداران فرهنگ و ادب، عروس موکریان و کردستان.
من میکاییل سانیار سردبیر سایت خبری کردستان فردا به نمایندگی از مجموعه سایت خبری تحلیلی مان و نیـز مردم بوکان از زحمات شهردار  بوکان قدردانی کردە و درخواست میکنم جایگاە بوکان و بوکانی در این حوزه حفظ شده و بوکان آن شود که باید باشد.
در زیر گفتگویم را با بابک رستم پور می خوانید:
  سلام و عرض ادب دارم خدمت جناب رستم پور شهردار مردم فهمیم بوکان؛
قبل از هرچیز روز شهردار را به شما و تلاشگران این عرصه تبریک و تهنیت عرض می کنم.

آقای رستم پور برای ورود به گفتگویمان لطفا خودتان را معرفی کنید.

بنام خدا و درود به مردم عزیز بوکان و خسته نباشید به جنابعالی و همکاران گرامیتان، بنده بابک رستم پورفارغ التحصیل سال ۷۷ رشتەی مهندسی عمران از دانشگاه پلی تکنیک تهران هستم. حدود ٢١ سال سابقه خدمت در استانداری کردستان و شهرداریهای سردشت و بانه و بوکان را دارم.

مردم بوکان شما را به عنوان یک فرد فعال می شناسند. لطفا در مورد عملکرد سال ۹٨ شهرداری بوکان بطور مختصر توضیحاتی بفرمایید.

قبل از ورود به پاسخ به سوالات جنابعالی اجازه بدهید سلام گرمی داشته باشم خدمت مردم نجیب بوکان و از خداوند متعال گشایش درگاه رحمت الهی را و در پایان بلای کرونا و بازگشت زندگی مردم به روال عادی در سراسر میهن عزیزمان و جهان را خواستارم.
قطعا مشارکت همه جانبه ی شهروندان در رعایت موارد بهداشتی و پیشگیری از جمله خودمراقبتی و در خانه ماندن و همچنین تلاش شبانەروزی کادر درمانی بیمارستان پزشکان و پرستاران عزیز و مسئولان شهرستان را ارج می نهم.
در خصوص اقدامات عمرانی سال ٩٨، با توجه به میزان بودجه شهرداری حدود ٧۴ میلیارد که ۴٠ درصد آن به عملیات عمرانی اختصاص داشت، اقدامات زیر صورت گرفت:
 اجرای ۴/٧ کیلومتر کانال هدایت آبهای سطحی در مناطق مختلف سطح شهر (که البته پروژەی ادامەداری خواهد بود)، اتمام پروژەی روگذر وحدت،
 اجرای حدود ١٢٠ هزار مترمربع اسفالت، ادامەی احداث بلوار ۵٠ و ۶٠ متری هواشناسی (شامل خاکبردازی و خاکریزی و جدول گذاری)،
 زیرسازی و امسال انشالا اجرای اسفالت، اجرای فاز اول ورودی بلوار مهاباد،
 بتن ریزی معابر فرعی،
شروع احداث ۴ پارک به اسامی میدان شهرک فرهنگیان، مسکن مهر، مکریان (کمربندی)، دکتر شیخی در امیر اباد،
 اتمام منبع ٢٠٠٠ متر مکعبی تامین آب فضای سبز نالەشکینه و شروع مقدمات احداث پارک جنگلی نالەشکینه،
 احداث و اتمام میدان مجتمع ادارات و جدول گذاری و زیرسازی خیابانها و معابر ورودی به میدان،
اجرای خاکبرداری و زیرسازی ٣٠ متری مهندس رشیدی،
 خاکبرداری و احداث دیوار حایل ٣٠ متری نالەشکینه که متاسفانه در ادامه بدلیل وجود معارض مترفق شده است، اصلاح شبکه جدول و نهرهای تعدادی از خیابانهای اصلی شهر،
 شروع احداث پارک بانوان،
عقد قرار داد با بخش خصوصی در احداث خط تفکیک ٢۵٠ تنی پسماند به مبلغ ٩ میلیارد تومان.

برنامه های کلان شهرداری بوکان برای سال ۹۹ چه خواهد بود؟ آیا لیست این برنامه ها آماده است؟

در سال ٩٩ ادامه و تکمیل شبکه جمع آوری آبهای سطحی ادامه پیدا خواهد کرد.
برخی ازبرنامەهای سال ۹۹ بدین ترتیب خواهد بود:
انجام مطالعات پارک جنگلی نالەشکینه، ساماندهی ادامه مسیر جاده  کوسته و کێوەڕەش،
اسفالت معابر و بلوارهای در دست اجرا، اتمام و بهره برداری از پارکهای شروع شده در سال ٩٨ (چهار پارک مذکور در سوال فوق)،
بتن ریزی کوچەها در قالب درخواستهای مردم،
شروع عملیات احداث پایانه مسافربری، مطالعات احداث پل بروی سمینەرود در انتهای جاده کوسه،
 برنامەریزی در جهت تملک زمین جهت احداث ساختمان شهرداری و اجرای فاز دوم وردودی مهاباد.

حال به یک سئوال مهم بپردازیم. در خصوص صدور پروانه ساختمانی به جهت جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز چه اقدامی صورت گرفته است؟

از مهمترین موانع ارایه خدمات فنی و صدرر پروانه، عدم تطبیق ضوابط طرح جامع و تفصیلی با وضعیت کالبدی شهر هست.
از یکطرف انجام تفکیکهای متعدد غیرمجاز از گذشته و عدم تامین حدنصاب تفکیک و سرانەهای عمومی  علی الخصوص کاربرهای فضای سبز و فرهنگی، و از طرف دیگر، مغایرت کاربریهای تعریف شده در طرح جامع با وضعیت موجود و یا حقوق مکتسبه مالکین، عدم ایجاد ساز و کاری قانونی در چشم انداز طرح جامع در تامین اراضی ذخیره جهت توسعه کالبدی شهر و افزایش محدوده بصورت متوازن و منطبق بر اصول شهرسازی و جلوگیری از افزایش غیر مجاز محدوده شهر، بەعنوان موانعی مهم در این بخش مشهود است. در این راستا و در جهت حل بخشی از مشکلات فوق الذکر در ابتدای سال ٩٨ نسبت به عقد قرارداد با مشاور شهرسازی جهت بازنگری طرح تفصیلی شهر نمودەایم که بتوانیم تحقق کاربریها بویژه سرانه های عمومی و ضوابط ساخت و ساز، عملیاتی تر از گذشته مبنای مطالعات باشد.

در مورد ارتباط شهرداری و شخص شهردار با شورای فعلی اسلامی شهر بگویید

در دو سال و سه ماهی که در بوکان حضور دارم بارها به وجود شورایی دلسوز، صاحبنظر، و پیگیر تاکید کرده ام و قطعا از افتخارات دوران کاری بنده حضور در خدمت مردم نجیب بوکان و همکاری با شورای شهر مردمی و صادق و دلسوز هست. روابط شهرداری و بنده با شورای اسلامی شهر بوکان رابطه ای عمدتا عملیاتی در بخشهای مختلف می باشد.

 کاک بابک؛ برنامه مدیریت پسماند به کجا رسید؟

برنامه مدیریت پسماند خوشبختانه با تفکیک در مبدا و عقد قرارداد با بخش خصوصی در جهت احداث خط تفکیک ٢۵٠ تنی پسماند در ایستگاه میانی وارد فاز اجرایی گردیده که این مرحله نیازمند همکاری ادارات مرتبط در جهت رفع موانع میباشد.

لطفا بفرمایید در حوزه گردشگری چه اقداماتی در دستور کار دارید؟

در حوزه گردشگری، تغییر کاربری ٢/۵ هکتار در مسیر جاده سد به گردشگری جهت اجرای طرحهای گردشگری، انجام مطالعات احداث بازارچه با رویکرد گردشگری در زمینی به مساحت یک هکتار، ساماندهی مسیر کێوەڕەش و تعریف بستەای سرمایەگذاری خدماتی تفریحی در کێوەڕەش در قالب قراردادBOT، عقد تفاهم نامه با اداره کل گردشگری در احداث کمپ گردشگری و پیشنهاد سرمایەگذاری در سد خراسانه به امور آب، برخی از برنامەهای شهرداری در این حوزه برای سال آینده خواهد بود.

بوکان به عنوان یک شهر فرهنگی شناخته شده است، چنانکه همه بوکان را نگین موکریان و مرکز ادب و فرهنگ موکریان میدانند. در سال جدید چه برنامه و اقداماتی در این حوزه در دستور کارتان قرار دارد؟

یکی از اقدامات شهرداری توجه به خواستهای فرهنگی شهر است. و در این زمینه احداث موزه مفاخر(منزل ماموستا حقیقی)، تامین زمین ١۵٠٠ مترمربع برای اخداث موزه شهرستان از جملە مهمترین طرحهای فرهنگی خواهند بود.

یکی از اقدامات لازم برای جذب گردشگر و توسعه این حوزه و همچنین تاثیرگذاری مثبت بر روان شهروندان، زیباسازی شهر است. بفرمایید اقداماتتان در سال جدید برای زیباسازی شهر چه خواهد بود؟

یکی از اساسی ترین مشکلات شهر بوکان عدم تامین نور مناسب در فضاهای عمومی و معابر اصلی میباشد. همچنانکه استحضار دارید نور از مهمترین مولفه ی زیبایی شهر و محیط شهری هست که این مهم نیازمند همکاری و حضور مؤثر اداره محترم توزیع برق است.
در زمینه زیباسازی و توسعه فضای سبز، نورپردازی و المانهای شهری برنامه داریم و در صورت صدور مجوز برای نصب تندیس مفاخر شهرستان آمادگی کامل را جهت ساخت و نصب در میادین و فضاهای شهر را داریم.
بوکان

جناب شهردار درباره مشکلات و مسائل شهرداری بوکان بگویید. چه مشکلاتی سبب ضعف عملکرد شما و مجموعه شهرداری بوده است؟ راهکارها چیست؟

شهرداریها بصورت کلی دارای معایب عدیده ساختاری بوده و هستند و بعنوان ارگانی که از یکطرف بعنوان موسسەای خصوصی و از طرفی دیگر درگیر در مناسبات دولتی هستند مشکلات عدیدەای را به سر راه دارند.
 دو مشکل اساسی در شهرداریها، نبود مدیریت یکپارچه شهری و بەروز نبودن قانون شهرداریها میباشد. شهرداری بوکان نیز از این امر مستثنی نیست.
نبود درآمد پایدار برنامەریزی شهرداری در قالب برنامەهای میان مدت و بلند مدت و تدوین مدیریت استراتژیک شهری را با چالشی جدی مواجه نموده است.
 شهرداری بعنوان نهادی خودکفا بایستی از لحاظ مالی خودکفا باشد، ولی بدلیل نبود مدیریت یکپارچه شهری و ظرفیت کافی در قانون شهرداریها و عدم بسترسازی در تعریف طرحهای درآمدزا، عملا درآمد پایدار از مشکلات اساسی مدیریت شهرداری میباشد.
ازمشکلات دیگر شهرداری اینکه سیاستها و دستورالعملها و طرحهای بالادستی ظرفیت بومی سازی را بر اساس شرایط شهر دارا نیست. نبود ساختمان اداری مناسب باعث کاهش راندمان کاری همکاران شهرداری و پایین بودن میزان تکریم ارباب رجوع می شود.

اگرچه سئوالات زیادی در ذهن شهروندان ما در ارتباط با شهرداری و عملکرد آن وجود دارد، اما این گفتگو به بهانه “روز شهردار” بود. به عنوان آخرین سئوال هرچه می خواهد دلت آن بگو:

خوشحالم که در خدمت مردم شریف بوکان هستم و در راستای وظایفم به عنوان شهردار، همه توانم را برای استفاده بهینه از امکانات و ظرفیتها خواهم نمود.

آقای رستم پور از وقتی که برای این گفتگو گذاشتید سپاسگزارم

من هم از شما تشکر میکنم و سپاس از فرصتی که در اختیارم گذاشتید.
  • نویسنده : میکاییل سانیار