کتاب مریوان فرصت‌ها و تهدیدها مجوز انتشار گرفت
کتاب مریوان فرصت‌ها و تهدیدها مجوز انتشار گرفت

کتاب مریوان فرصت‌ها و تهدیدها تالیف آقای شورش عزیزی که مجوز انتشار دریافت کرده است توسط انتشارات نوبیان به زودی چاپ و توزیع می‌گردد. کتاب مذکور در ۷۲ صفحه و در قطعه رقعی منتشر می‌شود. نگارنده کتاب اینگونه آورده است که: توسعه باور بنیادی دنیای مدرن است. در توسعه تمامی پیشرفت‌هایمدرن در علم ، فن […]

کتاب مریوان فرصت‌ها و تهدیدها تالیف آقای شورش عزیزی که مجوز انتشار دریافت کرده است توسط انتشارات نوبیان به زودی چاپ و توزیع می‌گردد.

کتاب مذکور در ۷۲ صفحه و در قطعه رقعی منتشر می‌شود. نگارنده کتاب اینگونه آورده است که:

توسعه باور بنیادی دنیای مدرن است. در توسعه تمامی پیشرفتهایمدرن در علم ، فن آوری، دموکراسی، ارزشها، اخلاق و سازمان اجتماعی با طرح بشر دوستانه ایجاد دنیایی به مراتب بهتر درمی آمیزد. توسعه علاوه بر بهبود در میزان تولید و درآمد، شامل دگرگونی اساسی در ساختمانهای نهادی، اجتماعی، اداری و همچنین ایستارها و وجه نظرهای عمومی مردم است. به طور کلی توسعه پایدار از طریق تحقق همزمان سه هدف دنبال می شود که عبارتند از:

محیط زیست

اقتصاد

عدالت

« در متون قدیمی مریوان را مهروان متشکل از دو واژه مهر و وان به معنی جایگاه مهر نوشته‌اند. محوطه‌های باستانی حومه مریوان مانند تپه‌های«ساوجی»، «کولان»، «مرگ»، «بیساران» و دو تپه شرقی و غربی،حاکی از استقرار انسان‌ها از دوران نوسنگی و ادامه آن در عصر مس از هزاره چهارم پیش از میلاد است و نشانه‌ دیرینگی زیست انسان در این منطقه هستند و به عنوان سنگ بنای شهرنشینی در این منطقه به شمار می‌روند.»

« قلعه تاریخی هلو خان در ۳ کیلومتری جنوب شرقی مریوان قرار دارد که بر اساس اطلاعات تاریخی در قرن ۸ ه‍.ش) در زمان حکمرانی اردلان‌ها در دوران صفوی بر روی کوهی به ارتفاع ۱۶۰۰ متر که مشرف و مسلط به دشت و شهر فعلی مریوان در جنوب شرقی شهر می‌باشد توسط «امیر حمزه بابان» در سال ۷۵۲ ه‍.ش) بنیاد نهاده شد»

و در ادامه کتاب می‌خوانیم:

موانع توسعه زیر بناها و امور اقتصادی در مریوان عبارتست از:

نظام اداری واقتصادی متمرکزومرکز گرا

کمبود اعتبارات ارزی وریالی

ضعف مزمن مدیریت کلان درهدف گزاری وضرورت برنامه ریزی وتامینوتخصیص و توزیع عادلانه اعتبارات

فقدان تخصص و مهارتهای مدیریتی لازم در برخی مدیران

افزایش روز افزون هزینه های سرمایه گزاری به دلیل عدم ثبات اقتصادیوتورم وگرانی نرخ ارزهای خارجی.

ضعف مالی بخش خصوصی وعدم احساس امنیت در سرمایه گزاری.

فقدان زیر ساخت ها مانند راه آهن ،بزرگ راه ها و

این کتاب پنجمین اثر آقای عزیزی است که چهار اثر دیگر عبارتند از:

حقوق شهروندی در باورهای آسمانی و زمینی

-کتاب اسلام و دمکراسی

-کتاب راهنمایی گردشگری در کردستان

کتاب تاریخ مطبوعات کردستان

  • نویسنده : شورش عزیزی