چهارمین دوره فستیوال بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» در اقلیم کردستان
چهارمین دوره فستیوال بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» در اقلیم کردستان

فستیوال بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» که یکی از معتبرترین فستیوال های فیلم غرب آسیاست از ۱ تا ۷ اکتبر ۲۰۱۹ (۹مهر لغایت ۱۵ مهر) با هدف توجه به آلودگی زمین ( سرطان زمین) در تالار هنر در سلیمانیه، سالن سیتی سینما، سالن «ئه‌من سوور» و  سینما سالم برگزار می شود. در این فستیوال ۷۹  کشور جهان […]

فستیوال بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» که یکی از معتبرترین فستیوال های فیلم غرب آسیاست از ۱ تا ۷ اکتبر ۲۰۱۹ (۹مهر لغایت ۱۵ مهر) با هدف توجه به آلودگی زمین ( سرطان زمین) در تالار هنر در سلیمانیه، سالن سیتی سینما، سالن «ئه‌من سوور» و  سینما سالم برگزار می شود.

در این فستیوال ۷۹  کشور جهان با  ۱۳۴ فیلم‌ در دو بخش «سینمای جهان» (بین‌الملل) و بخش «سینمای کُردی» (ملی) حضور دارند، که آثار بلند سینمایی و کوتاه، مستند، انیمیشن و تجربی و همچنین برپایی کارگاه‌های تخصصی سینمایی و نشست تولید مشترک را شامل می شود.

اعضای هیئت داوران فستیوال بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»

«هینز هرمانس» Heinz Hermanns (دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم CEO و دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه برلین )، پوران درخشنده فیلمنامه‌نویس، کارگردان و تهیه‌کننده از ایران، «آدریان بیلچ» Adrian Belic ـ کارگردان، مدیرفیلمبرداری و تهیه‌کننده از کشور آمریکا، «یوهانی آلنن» Juhani Alanen ـ مدیر اجرایی جشنواره بین‌المللی فیلم «تمپره» Tampere از کشور فنلاند و خانم «زلفیه آکولاک» Zülfiye Akkulak ـ مدیر فیلم و رسانه از کشور آلمان از عضای هیئت داوران این فستیوال هسنند.

جوایز فستیوال بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»

دراین فستیوال، ۱۴ جایزه تندیس طلایی «کاج زرین» و جایزه نقدی به فیلم‌های بلند «سینمای جهان» و «سینمای کُردی»، بهترین فیلم بین‌الملل، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه، بهترین فیلمبرداری، بهترین فیلم کوتاه بین‌الملل و جایزه ویژه هیئت داوران به برگزیدگان اهدا خواهد شد و در بخش فیلم‌های کوتاه «سینمای جهان» و «سینمای کُردی» نیز جوایز بهترین فیلم ملی، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه، بهترین فیلم مستند، بهترین فیلم کوتاه ملی و جایزه ویژه هیئت داوران به برندگان اهدا خواهد شد.

جایزه (شکومه‌‌ندی)، جایزه «احمد کایا» (خواننده سرشناس کُرد)، جایزه شهید «پرچم» (نخستین دختری که در جنگ با گروه تروریستی داعش در کوبانی شهید شد) و جایزه زنده‌یاد «طاها کریمی» (کارگردان فقید سینمای ایران)  به عنوان جوایز افتخاری از طرف کمپانی سینمایی «مستی فیلم» اهدا خواهند شد.

فیلم سینمایی «خواهران جنگ»

در روز افتتاحیه این  جشنواره، فیلم «خواهران جنگ» در تالارهنر برای اولین بار در سطح خاورمیانه در شهر سلیمانیه پایتخت فرهنگ و هنر اقلیم کردستان به نمایش گذاشته شد، پیش از این هم «خواهران جنگ» برای نخستین بار در شصت‌ونهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «برلین» در کشور آلمان بر روی پرده سینما رفت.

نویسنده و کارگردان این فیلم «کارولین فورست» می باشد و بازیگرانی چون «دیلان گوین»، «امیره کاسر»، «کامیلیا جوردانا»، «مایا سانسا»، «اشفیر گیرال»، «نانه بلوندیل»، «کوکماز ارسلان»، «نوش سکوگین»، «مارک ریدر» و «یوسف دوزو» در آن نقش آفرینی کرده اند.

فیلم سینمایی «قصر شیرین»

این فیلم با کارگردانی رضا میرکریمی در بخش رقابت اصلی «سینمای جهان» درسینما «سالم» شهر سلیمانی به نمایش گذاشته می شود و با ۱۰ فیلم‌ دیگر از کشورهای فرانسه، کره جنوبی، چین، اسپانیا، لوگزامبورگ، ترکیه، آلمان، هلند، یونان، سوریه، آلبانی، لهستان، بلژیک و فلسطین به رقابت می‌پردازد.

 

مسئول بخش حمایتی این جشنواره را کمپانی سینمایی «مستی فیلم» -با ریاست «ملا بختیار» و مدیریت« فواد جلال» که هر دو از شخصیت های برجسته سیاسی اقلیم کردستان هستند- برعهد دارد.

 

 

  • نویسنده : کردستان فردا