چرا آمریکا به ایران حمله نمی کند/دکتر یدالله کریمی پور
چرا آمریکا به ایران حمله نمی کند/دکتر یدالله کریمی پور

جمهوری اسلامی ایران، متحدان و شریکان منطقه ایش، بارها ایالات متحده آمریکا را به سخره گرفته و تحقیر کرده اند: ساقط نمودن پهپاد آمریکا، حمله پهپادی گسترده به تاسیسات نفتی آرامکو در خاور عربستان، دستگیری ملوانان در آب های زیر قلمرو ایران در خلیج فارس، پرتاب خمپاره به سوی سفارتش در بغداد، ایستادگی در برابر […]

جمهوری اسلامی ایران، متحدان و شریکان منطقه ایش، بارها ایالات متحده آمریکا را به سخره گرفته و تحقیر کرده اند:
ساقط نمودن پهپاد آمریکا، حمله پهپادی گسترده به تاسیسات نفتی آرامکو در خاور عربستان، دستگیری ملوانان در آب های زیر قلمرو ایران در خلیج فارس، پرتاب خمپاره به سوی سفارتش در بغداد، ایستادگی در برابر تحریم ها و عدم پذیرش گفتگوی دو جانبه با واشنگتن، گروگانگیری ۴۴۴ روزه دیپلمات های آمریکایی و …

ولی به جز رخداد ساقط کردن اندوهناک هواپیمای مسافربری ایران بر فراز خلیج فارس و البته پذیرش نصفه و نیمه مسئولیت های آن توسط آمریکا ، ایران تا کنون طی ۴۰ سال اخیر، در برابر حملات آمریکایی ها ایمن مانده است. سهل است که حتی یک گلوله توپ هم از سوی آمریکایی ها در دولت های کارتر، ریگان، بوش پدر، بوش پسر، کلینتون، اوباما و ترامپ، به ایران شلیک نشده است. طی این ۴ دهه، ایران از سوی رئیسان جمهور ایالات متحده، ۱۱ بار تهدید به حمله همه جانبه و یا انتقام گیری گسترده شده است؛ ولی به رغم این تهدیدها، تصمیم سازان استراتژیک آمریکا، “هرگز” حمله به قلمرو “خاکی”ایران را در هر مقیاسی در دستور کار قرار نداده اند ( حمله به اسکله نفتی و شناورهای نظامی در ۱۳۶۷ در قلمرو آبی ایران بود). چرا؟!

پاسخ در گزاره ای کوتاه نهفته است:
“ایران صفحه ثبات آسیای باختری است”.
چنین گزاره ای دارای ماهیت دوگانه ژئوپولیتیک و ژئواستراتژیک است.

در واقع پایداری سیاسی-امنیتی باختر و به ویژه جنوب باختری آسیا، از کرانه خاوری مدیترانه، تا کوههای هندوکوش، و از صحرای قره قوم تا صحرای سومالی، تا حدود زیادی متاثر از امنیت و آرامش این صفحه ثبات منطقه ای است.
به عنوان نمونه ای بارز ، از نقش و تشریح ژئواستراتژیک این صفحه، می توان از معادله “تعادل بخشی” میان سنی- شیعه اشاره نمود.
چنان چه ایران به عنوان کانون محوری شیعه در جهان خرد و درهم شکسته شود، پیامدهای شکستن این “سد” در برابر جریان های بنیادگرای تندروی سنی، همه اوراسیا را متاثر خواهد ساخت. پس از دیدگاه ژئواستراتژی، حفظ این سد و صفحه، برای حفظ تعادل قوا و جریان های سیاسی-مذهبی منطقه ای،حیاتی است. با تضعیف و یا ترک برداشته شدن این سد، اوجگیری جریان های طالبانی، القاعده، داعش گونه و بنیادگرای ناب سنی، گریز ناپذیر خواهد بود.

با همه این ها، بقای این استراتژی تاریخی، تا هنگامی است که کفه ترازو به نفع جمهوری‌اسلامی سنگین تر نشود.

  • نویسنده : دکتر یدالله کریمی پور