مهم ترین عواملی که باعث ایجاد سرطان معده می شوند
مهم ترین عواملی که باعث ایجاد سرطان معده می شوند

رضا ملک زاده رئیس انجمن گوارش و کبد ایران و معاون تحقیقات وزارت بهداشت بیان کرد: مهم‌ترین علت سرطان معده در ایران نوعی میکروب به نام هلیکوباکتر پیلوری(شایع‌ترین موجود ذره‌بینی است که انسان‌ها را در بُعد جهانی مبتلا به عفونت ساخته‌) است که بیش از نیمی از مردم دنیا به این باکتری آلوده هستند. باکتری […]

رضا ملک زاده رئیس انجمن گوارش و کبد ایران و معاون تحقیقات وزارت بهداشت بیان کرد: مهم‌ترین علت سرطان معده در ایران نوعی میکروب به نام هلیکوباکتر پیلوری(شایع‌ترین موجود ذره‌بینی است که انسان‌ها را در بُعد جهانی مبتلا به عفونت ساخته‌) است که بیش از نیمی از مردم دنیا به این باکتری آلوده هستند.

باکتری مذکور عامل اصلی بیماری‌هایی مثل زخم معده و ناراحتی‌های معده و ابتدای روده محسوب می‌شود که در گذشته  ۹۰ درصد ایرانی‌ها به این میکروب مبتلا بودند؛ اما خوشبختانه هم اکنون این عدد حدود ۵۰ درصد است و پیش بینی می‌شود در آینده نیز کمتر شود.

ملک زاده با اشاره به اینکه سرطان معده شایع‌ترین سرطان در مردان است گفت: نمک، مصرف نکردن میوه و سبزیجات، سیگار، قلیان و  تریاک از دیگر علل ابتلا به سرطان معده هستند.

رئیس انجمن گوارش و کبد ایران گفت: چاقی و پرخوری نیز از مهم ترین علل ابتلا به بیماری گوارشی است، ۲۰ تا ۲۵ درصد ایرانی‌ها از ریفلاکس یعنی درد بالای معده و ناف، همراه ترش کردن و سنگینی شکم گله می‌کنند که بیشتر منشا این درد، التهاب در انتهای مری است. مصرف زیاد چای، فست فود، چیبس، پفک، میوه‌های ترش، غذاهای تند می‌توانند سبب ریفلاکس شوند.

وی تاکید کرد: ۷۰ درصد ایرانی‌ها یا اضافه وزن دارند، یا چاق هستند و حدود ۳۰ درصد غذایی که مصرف می‌کنند، اضافی است بنابراین حفظ تعادل در غذا خوردن از بروز بیماری‌های گوارش پیشگیری کرد. اعتدال در غذا خوردن و هفته‌ای ۵ روز و روزی سی دقیقه ورزش کردن به صورتی که نفس نفس بزنید، در حفظ سلامتی و پیشگیری از بیماری‌ها موثر است.

معاون تحقیقات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه کبد چرب، بیماری گوارشی است که امروزه بسیار شایع است، افزود: از علل اصلی ابتلا به این بیماری پرخوری و نداشتن تحرک بدنی است و نزدیک ۸۵ درصد ایرانی‌ها هم تحرک بدنی کافی ندارند و سرانه کالری که مصرف می‌کنند بالاست، لذا چربی در رگ‌های قلب و مغز و کبد رسوب می‌کند.

 

  • نویسنده : کردستان فردا