جمعه, ۶ خرداد , ۱۴۰۱
پ
  • شناسه : 10335
  • 16 اسفند 1400 - 17:22
  • ۰ دیدگاه
  • ارسال توسط :

مقایسه قدرت نظامی کشور ایران با اوکراین

مقایسه قدرت نظامی کشور ایران با اوکراین
مقایسه قدرت نظامی کشور ایران با اوکراین

  بد نیست مروری بر توان نظامی ایران داشته و قدرت دفاعی کشور خودمان را با قدرت دفاعی اوکراین که مورد حمله قرار گرفته مقایسه کنیم. ایران چهاردهمین نیروی نظامی برتر دنیا است و اوکراین رتبه بیست و دوم را در اختیار دارد. این خود نشان می دهد که قدرت نظامی ایران به طور کلی […]

  بد نیست مروری بر توان نظامی ایران داشته و قدرت دفاعی کشور خودمان را با قدرت دفاعی اوکراین که مورد حمله قرار گرفته مقایسه کنیم.

ایران چهاردهمین نیروی نظامی برتر دنیا است و اوکراین رتبه بیست و دوم را در اختیار دارد. این خود نشان می دهد که قدرت نظامی ایران به طور کلی بیشتر از اوکراین است، اما در جزئیات چه خبر است؟

حمله روسیه به اوکراین باعث شد بسیاری از افراد از جهات مختلف درباره توان نظامی ارتش اوکراین اظهار نظر کنند. برخی تا آنجا پیش رفتند که ضعف نظامی اوکراین را علت حمله پوتین به این کشور دانسته و معتقدند اگر ارتش اوکراین توان بیشتری داشت شاید روسیه جرات نمی کرد به این کشور حمله کند چرا که مقاومت هر چه بیشتر ارتش اوکراین در برابر روسیه منجر به افزایش احتمال حمایت جهانی از اوکراین شده و شرایط را برای پوتین و ارتشش سخت می کند.

در دکترین نظامی عامل بازدارندگی اصلی ترین عامل در رابطه با افزایش توان نظامی است. بسیاری از کشورها قدرت نظامی و توان دفاعی خود را بالا می برند تا جلوی حمله به کشور خود را بگیرند چرا که می دانند انداختن ترس در دل دشمن اصلی ترین عامل جهت جلوگیری از جنگ است.

به همین دلیل بد نیست مروری بر توان نظامی ایران داشته و قدرت دفاعی کشور خودمان را با قدرت دفاعی اوکراین که مورد حمله قرار گرفته مقایسه کنیم. بررسی قدرت نظامی دو کشور شاید به ما نشان دهد تفاوت قدرت نظامی ما با اوکراین در چیست و آیا کشور ما همانند اوکراین می تواند مورد هجوم دشمنان قرار بگیرد یا نه.

در لیست قدرت های نظامی دنیا، ایران رتبه ۱۴ را دارد و اوکراین رتبه ۲۲ را در اختیار دارد. این خود نشان می دهد که قدرت نظامی ایران به طور کلی بیشتر از اوکراین است.

جمعیت ایران هم بیشتر از اوکراین است. ایران بیش از ۸۵ میلیون جمعیت دارد اما اوکراین ۴۳ میلیون جمعیت دارد. نتیجه این تفاوت جمعیت این است که تعداد سربازان فعال و رزرو دو کشور هم متفاوت است. ایران بیش از ۴۰ میلون جوان آماده رزم دارد اما اوکراین حدود ۱۵ میلیون شهروند آماده رزم دارد. ایران ۵۷۵ هزار سرباز فعال و اوکراین ۲۰۰ هزار سرباز فعال دارد. همچنین، نیروهای رزرو (ذخیره) نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ۳۵۰ هزار سرباز است و نیروهای رزرو ارتش اوکراین ۲۵۰ هزار سرباز است.

 در زمینه نیروی هوایی و جنگنده ها اختلاف دو کشور زیاد است. ایران ۵۴۳ هواپیمای جنگی آماده رزم دارد و اوکراین ۳۱۸ هواپیمای آماده دارد. تعداد جنگنده های ایران ۱۹۷ فروند است و تعداد جنگنده های اوکراین ۶۹ فروند. ایران ۱۲۶ هلیکوپتر دارد و اوکراین ۱۱۲٫ همچنین، هلیکوپتر مخصوص و جنگنده ایران به ۱۲ فروند می رسد ولی اوکراین ۳۴ هلیکوپتر مخصوص در اختیار دارد.

در زمینه تجهیزات زمینی وضعیت ایران بهتر است. ایران ۲٫۸۳۱ تانک دارد اما اوکراین ۲٫۵۹۶ تانک در اختیار دارد. تعداد خودروهای زرهی اوکراین بیشتر از ایران است. نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ۷٫۶۰۰ خودرو زرهی دارند اما ارتش اوکراین ۱۲٫۳۰۳ خودرو زرهی دارد. همچنین، تعداد توپخانه خود کششی اوکراین بیشتر از ایران است. ایران ۱٫۰۳۰ توپخانه خود کششی دارد و اوکراین ۱٫۰۶۷ توپخانه  خود کششی دارد. همچنین، تعداد توپخانه دو طرف تقریبا برابر است. ایران ۲٫۱۰۸ و اوکراین ۲٫۰۴۰ توپخانه در اختیار دارند. تعداد راکت اندازهای ایران هم به مراتب بیشتر از اوکراین است. ایران ۲٫۴۸۵ و اوکراین ۴۹۰ راکت انداز دارند.

اما قدرت ناوی دو طرف؛ ایران به مراتب در دریا قدرت بیشتری از اوکراین دارد. تعداد کل ناوها و کشتی های نظامی ایران به ۱۴۲ عدد می رسد اما اوکراین تنها ۳۸ ناو در اختیار دارد. هر دو طرف هیچ نوع ناو هواپیمابری در اختیار ندارند اما ایران ۷ ناوچه دارد در حالیکه اوکراین هیچ ناوچه ای در اختیار ندارد. همچنین، ایران ۱۹ زیردریایی در اختیار دارد در حالیکه در نیروی دریایی ارتش اوکراین هیچ گونه زیردریایی یافت نمی شود.

در زمینه مسائل لوجستیکی هم ایران دست برتر را دارد. کشور ما ۳۱۹ فرودگاه دارد در حالیکه اوکراین ۱۸۷ فرودگاه دارد (البته باید تفاوت مساحت دو کشور را نیز در نظر گرفت). تعداد بنادر و اسکله های بازرگانی ایران به ۸۹۳ عدد می رسد در حالیکه اوکراین فقط ۴۰۹ بندر دارد. تعداد نیروی کار (کارگران) ایران دو برابر اوکراین است. ایران بیش از ۳۰ میلیون نیروی کار دارد اما اوکراین نزدیک به ۱۸ میلیون نیروی کار دارد. همچنین، منابع نفتی و گازی ایران بیشتر از اوکراین است و از این جهت، کشورما دست برتر را دارد.

این شرایط به خوبی نشان می دهد توان نظامی ایران تا کنون باعث شده علی رغم وجود دشمنان مختلف، هیچ ارتش خارجی به مرزهای ما حمله نکند و سرنوشت ما به سرنوشت اوکراین شبیه نشود.

برچسب ها

سیاه دانه و خواص آن برای درمان انواع بیماری ها 16 اسفند 1400

سیاه دانه و خواص آن برای درمان انواع بیماری ها

سیاه دانه را پیامبر اکرم(ص) درمان هر دردی به جز مرگ می دانست، خواص و فواید “سیاه دانه” و عسل به قدری فراوان هستند که از درد ناخن پا تا درد و بیماری های نوک موی سر را می توان با آن درمان کرد. خواص درمانی سیاه دانه برای درمان بیماری ها و سلامت بدن […]

تیم استقلال قهرمان لیگ امسال می شود 16 اسفند 1400

تیم استقلال قهرمان لیگ امسال می شود

پیشکسوت استقلال می‌گوید قهرمانی این تیم در فصل جاری حتمی است و هیچ تیمی نمی‌تواند این تیم را از صدر جدول پایین بکشد.  غلام‌حسین فرزامی درباره پیروزی استقلال مقابل گل‌گهر سیرجان که در لحظات پایانی مسابقه رقم خورد و شاگردان مجیدی با برتری ۲ بر یک زمین را ترک کردند گفت: اتفاق خوشحال کننده‌ای بود […]

برجام و بزرگ‌ترین ریزش تاریخی مسکن در راه است! 10 اسفند 1400

برجام و بزرگ‌ترین ریزش تاریخی مسکن در راه است!

بنابرپیش‌بینی یک کارشناس اقتصادی از بازار مسکن پس از احیای برجام، مسکن بزرگ‌ترین ریزش تاریخی خود را خواهد داشت طوریکه ۲۰ تا ۳۰ درصد در شهرهای بزرگ کاهش قیمت مسکن را تجربه خواهیم کرد.  برخی از کارشناسان اعتقاد دارند اگر برجام احیا شود، مسکن بزرگ‌ترین ریزش تاریخی خود را تجربه خواهد کرد. مریم فکری: چه سرنوشتی […]

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آب و هوای بوکان
-١٨(°C)