محمدجواد ظریف برای پاسخ به سوالات سه تن نمایندگان در مجلس حاضر شد
 محمدجواد ظریف برای پاسخ به سوالات سه تن نمایندگان در مجلس حاضر شد

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه در جلسه علنی امروز یکشنبه (۹۸/۷/۱۴) که با ریاست علی لاریجانی و حضور ۲۰۸ نماینده آغاز شد؛ به سوالات مهندس جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد، علی کرد نماینده مردم خاش و محمد علی پورمختار نماینده کبودرآهنگ پاسخ داد. سوال مهندس جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد «چرا  وزیر و تیم دیپلماسی دولت […]

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه در جلسه علنی امروز یکشنبه (۹۸/۷/۱۴) که با ریاست علی لاریجانی و حضور ۲۰۸ نماینده آغاز شد؛ به سوالات مهندس جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد، علی کرد نماینده مردم خاش و محمد علی پورمختار نماینده کبودرآهنگ پاسخ داد.

سوال مهندس جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد

«چرا  وزیر و تیم دیپلماسی دولت درقبال سدسازیهای غیرقانونی و حمله نظامی ترکیه به عفرین و مردم کورد سوریه عکس العملی نداشتن؟» این سوال سال گذشته نیز در کمیسیون امنیت ملی مطرح شده بود که به دلیل عدم اقناع نماینده مردم مهاباد از جواب های وزیر، جهت طرح در صحن علنی مجلس به هیأت رئیسه ارجاع گردید که سرانجام در تاریخ ۹۷/۰۶/۰۷ در صحن مجلس اعلام وصل شد و نهایتا مقرر گردید این سوال امروز با حضور وزیر امورخارجه و نمایندگان مجلس بررسی شود.

 محمدجواد ظریف برای پاسخ به سوالات سه تن از نمایندگان در مجلس حاضر شد

پاسخ  وزیر امور خارجه به سوال نماینده مردم مهاباد

اقدامات ترکیه در حوزه سدسازی به کشورهای ایران، عراق و سوریه مرتبط  می باشد البته در شرایط فعلی سوریه و عراق به صورت مستقیم از این وضعیت رنج می برند؛ بنابراین هر  ۳ کشور  مذاکرات و تلاشهایی را با دولت ترکیه انجام داده اند.

محمدجواد ظریف بیان کرد: ایران موضوع ریزگردها را  در سطح بین‌المللی به عنوان مشکل منطقه‌ای مطرح کرده و در این رابطه جلسه ای در تهران برگزار کرده‌ایم و رئیس جمهور به صراحت موضوعاتی را بیان کرد اما ترکیه به هیچ یک از کنوانسیون‌های آبی نپیوسته به همین دلیل پیگیری این موضوع در سطح بین‌المللی با مشکلات بسیاری روبه‌رو است.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه موضع جمهوری اسلامی در بحث کردهای سوریه کاملاً مشخص است، تصریح کرد: حضور نظامی دولت مرکزی سوریه در مناطق مرزی، تنها راه حفظ امنیت در ترکیه است و بر اساس قرارداد آدانا این پیشنهاد امکان‌پذیر است. اقدام علیه تمامیت ارضی سوریه راه حل درستی برای ایجاد امنیت در ترکیه نیست.

ظریف بیان کرد: جمهوری اسلامی معتقد است که امنیت منطقه با احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی و امنیت تمام کشورهای منطقه و رعایت حقوق همه ساکنان به ویژه برادران و خواهران کرد محقق می‌شود. از این رو ما آمادگی همکاری داریم تا دولت سوریه و ترکیه بتوانند بر اساس مقررات بین‌المللی، با حضور نیروهای سوری و با حفظ احترام ساکنان آن منطقه عملیات کنند.

وی در ادامه  گفت: سخنگوی وزارت خارجه  در ارتباط با موضوع منطقه عفرین موضع‌گیری لازم را انجام داده، من خود در ترکیه به صورت علنی با این مسئله مخالفت کردم. باید حقوق مردم کرد سوریه حفظ شود و قطعاً تنها راه تحقق امنیت در منطقه، رعایت حقوق مردم تمام منطقه است و امنیت ترکیه قطعا از طریق لشکرکشی محقق نمی‌شود.

 سوال علی کُرد نماینده مردم خاش، نصرت آباد، میرجاوه و کورین

چرا با کشورهای همسایه شرق و جنوب شرقی ایران، دیپلماسی پایدار ندارید و چرا وزیر امور خارجه اقداماتی برای مقابله با حملات تروریستی در حوزه انتخابیه خود ندارد؟

 محمدجواد ظریف برای پاسخ به سوالات سه تن از نمایندگان در مجلس حاضر شد

ظریف در پاسخ به سوالات علی کُرد

روابط ما با پاکستان و افغانستان از مهم ترین روابط استراتژیک جمهوری اسلامی ایران است و کمتر زمانی در تاریخ جمهوری اسلامی داریم که روابط با پاکستان، افغانستان، روسیه، ترکیه، قطر و عراق اینگونه بوده باشد.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه روابط با همسایگان در کنار تسهیل امور اقتصادی ابر اولویت سیاست خارجی وزارت امور خارجه است، ادامه داد: با پاکستان در سطوح مختلف نظامی، دفاعی، امنیتی، سیاسی و اقتصادی روابط خوبی داریم.

وی با تاکید بر اینکه در خصوص افسرانی که بعضا توسط نیروهای تروریستی ربوده می شوند فورا با هماهنگی ستاد کل ورود می کنیم و برخی از سفرها در سطوح نظامی و سیاسی انجام می شود، عنوان کرد: روابط ما با فرمانده ارتش پاکستان خوب بوده و با مقامات مختلف پاکستانی ارتباط خوبی داریم اما نمی توانیم ارتباط را جایگزین مشکلات کنیم و تمامی مشکلات با این ارتباطات حل و فصل نمی شود، برخی مشکلات نیاز به توافق و برنامه ریزی درازمدت و اقدامات روی زمین دارند.

عضو کابینه دولت با اشاره به اینکه روابط با افغانستان براساس سیاست مشخص پیگیری می شود و صلح در این کشور را با حضور تمامی طرف ها پیگیری می کنیم، اما با صلحی که از طرف خارجی ها مذاکره شود مخالف هستیم و در آن شرکت نمی کنیم، ادامه داد: در قالب مصاحبه و جلسات با گروه های فکری دیدگاه خود را در پروسه صلح افغانستان مشخص کرده ایم.

وی افزود: گفت وگوهای ما در خصوص ۵ موضوع که با رئیس جمهور افغانستان مطرح شده خصوصا در کمیته آب به نتیجه رسیده و بعد از تشکیل دولت در این کشور اقدامات را پیگیری می کنیم.

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان  اجرایی کشور در جلسه امروز

اقبال محمدیان نماینده رامهرمز به وزیر آموزش و  پرورش درخصوص عدم استقرار معلم در مدارس مناطق شهری و روستایی شهرستان رامهرمز و رامشیر

محسن کوهکن ریزی نماینده مردم لنجان به  وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت درخصوص رسیدگی به وضعیت نابسامان شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان از نظر تامین مواد اولیه و اجرای قانون در تعیین حقوق قانونی کارکنان

حسن نوروزی نماینده رباط کریم به وزرای جهاد  کشاورزی، نیرو و نفت؛ عدم عمل به قانون نحوه برخورد با استفاده کنندگان غیرمجاز آب، برق و گاز، تذکر به وزیر اطلاعات؛ علت عدم استقرار اداره اطلاعات در شهر جدید پرند، تذکر به وزیر فرهنگ و ارشاد در مورد علت عدم سازمان تبلیغات و اداره ارشاد در شهر جدید پرند

محمد عزیزی نماینده ابهر به وزیر راه و شهرسازی، علیرغم اختصاص ردیف در بودجه سال جاری برای تعریض جاده ابهر به قیدار متاسفانه تاکنون اقدامی برای اخذ مجوز برای سازمان برنامه و بودجه نشده است، تذکر به وزیر راه و شهرسازی در مورد علت تاخیر در اجرای طرح چهاربانده کردن جاده ترانزیت از سلطانیه تا ضیاءآباد

فرهاد تجری نماینده قصرشیرین به وزیر آموزش و  پرورش در جذب نیروهای نهضتی، حق التدریسی و… عدالت رعایت نشده و حق آنها ضایع شده است.

سیدهادی بهادری نماینده ارومیه به وزیر جهاد  کشاورزی درخصوص تسریع در خرید تضمینی گوجه فرنگی و سیب در آذربایجان غربی

اصغر سلیمی نماینده سمیرم به وزیر میراث  فرهنگی و گردشگری؛ عدم نصب علایم هشداردهنده گردشگران در منطقه تخت سلیمان شهرستان سمیرم و نداشتن ایمنی لازم که باعث حوادث ناگوار شده است.

 

  • نویسنده : کردستان فردا