سکوت آمریکا؛ همان چیزی که اردوغان می خواهد/ آغاز دیگری برای اشغال
سکوت آمریکا؛ همان چیزی که اردوغان می خواهد/ آغاز دیگری برای اشغال

کاخ سفید روز یکشنبه و پس از مکالمه تلفنی روسای جمهوری ترکیه و آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده در عملیات ترکیه در شمال سوریه مشارکت ندارد و از این عملیات حمایت نمی‌کند. ترکیە دهه هاست امنیت ملی خود را در جنگ با کردها و در هرجا تحت عنوان مبارزه با ترور، تعریف کرده است. […]

کاخ سفید روز یکشنبه و پس از مکالمه تلفنی روسای جمهوری ترکیه و آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده در عملیات ترکیه در شمال سوریه مشارکت ندارد و از این عملیات حمایت نمی‌کند.

ترکیە دهه هاست امنیت ملی خود را در جنگ با کردها و در هرجا تحت عنوان مبارزه با ترور، تعریف کرده است. ترکیه تشکیل جغرافیای کردی را بر نمی تابد و این دلیل بزرگی است برای حمله به کردها در شمال و شرق سوریه.
کردها بزرگترین و قدرتمندترین نیروی زمینی جنگ با داعش بودند که تحت حمایت ائتلاف بین الملل قرار گرفتند.
ترکیه سکوت قدرت های بزرگ را می خواهد و حامیان کردها علیرغم مخالفت با تهاجم به کردها، اکنون سکوت کرده اند و اما ترکیه چه می خواهد، دلیل این سکوت چیست و آینده این تحولات چه خواهد شد؟

سکوت آمریکا؛ همان چیزی که اردوغان می خواهد/ آغاز دیگری برای اشغال

اردوغان چە می خواهد؟

۱. با نگاهی واقع بینانه به تحولات، می توان فهمید که ترکیه و سیاست های اردوغان، تداوم سیاست یک سده سرکوب کردها است. ترکیه در طول یک سده گذشته، کردها را به انواع شکل ممکن سلاخی کرده، هویت آنها را گرفته و هرکس در مقابل این سیاست قرار گرفته باشد، لقب تروریست دریافت کرده است. دلیل این هم واضح است: ترکیه دولت خود را بر سرزمین کردها بنا نهاده است.

۲. هم اکنون نیز که کردها در سوریه و پس از دادن هزاران قربانی، وحشتناکترین دشمن بشریت (داعش) را شکست داده و به نوعی مشروعیت بین المللی کسب نموده اند، این مسئله خشم اردوغان را سبب شده است. و با تروریست خواندن نیروهای سوریه دمکراتیک و نیروهای مدافع خلق و مرتبط دانستن آنها با PKK، در تلاش است تا با اسکان سه میلیون آواره سوری در مناطق کردها، بافت جمعیتی این مناطق را تغییر دهد. لذا امنیت ملی خود را در نابود کردن کیان کردی جستجو می کند.

۳. اردوغان در انتخابات گذشته، کلانشهرهای استانبول، آنکارا و… را از دست داد. مشروعیت داخلی اش رو به تضعیف است. این مسئله باعث شده که اردوغان به یک تهاجم هرچند مقطعی و در حجم کم نیاز داشته باشد. همیشه نیز همینگونه بوده است. برای راضی کردن ملی گرایان ترک، لازم بوده به کردها حمله کرد.

دلیل سکوت قدرت های جهانی و بخصوص آمریکا چیست؟

۱. ترکیه عضو ناتو و دومین ارتش بزرگ ناتو است؛

۲. ترکیه دروازه اروپاست؛

۳. حجم بزرگ مبادلات تجاری آمریکا با ترکیه؛

۴. ترکیه بیش از این نباید به روسیه نزدیک شود؛

۵. ترکیه ثابت کرده است می تواند تروریست ها را به قلب اروپا بفرستد، همزمان در اروپا بحران آواره ایجاد کند؛

۶. ترکیه وزنه تعادل در منطقه است (در مقابل ایران و عربستان)؛

۷. نگرانی از سیاست های نوعثمانی اردوغان و ایجاد یک سوپاپ اطمینان برای وی (یک اشغالگری در مقیاس کوچک، احتمالا بتواند اردوغان را تخلیه کند)؛

٨. ترامپ در حال استیضاح است؛

۹. اروپا موضوعات مهم دیگری را در دستور کار دارد؛

۱۰. روسیه می خواهد ترکیه به وی نزدیکتر شود؛

۱۱. آینده سوریه با این تهاجم، روشن تر خواهد شد.

آینده چه خواهد شد؟

۱. بدون تردید جنگ دومین ارتش ناتو و هشتمین ارتش بزرگ جهان در مقابل کردها آسان نخواهد بود. این یک جنگ نامتقارن است که در آن پیشرفته ترین تکنولوژی نظامی در مقابل نیرویی کلاسیک و با تجهیزات ساده قرار خواهد گرفت. اما، کردها در عفرین دو ماه مقاومت کردند، در کوبانی حماسه آفریدند و دولت ترک بخوبی می داند که این جنگ، آسان نخواهد بود؛

۲. با پیروزی اردوغان در این تهاجم، مناطق کردی در شرق فرات، همچون عفرین شاهد تغییر بافت جمعیتی خواهد شد. تغییر دموگرافی به نوبه خود، آتش زیر خاکستر خواهد بود؛

۳. بیش ار ۱۰ هزار داعشی در اسارت نیروهای کرد قرار دارند. کردها در صورت جنگ، قادر به حفاظت از آنها نخواهند بود؛

۴. کردها در خاورمیانه این وضعیت را دنبال می کنند. آتش خشم کردها اگر مقطعی مهارشده، اما خاموش نخواهد شد؛

۵. این تهاجم قطعا به شکل عفرین نخواهد بود. عفرین محصور شده بود و نیروهای کردی به این منطقه دسترسی نداشتند. وضعیت شرق فرات بگونه دیگر است. لذا احتمالا، ترکیه با یک تصرف و پیروزی کوچک رضایت خواهد داد؛

۶. کردها در حال حاضر آلترناتیوی بجز دفاع ندارند. دمشق توانایی مقابله نخواهد داشت؛

۷. در نهایت جامعه بین الملل مداخله کرده و احتمال تشکیل منطقه امن با حضور نیروهای بین المللی در شمال و شرق سوریه وجود دارد.

سخن آخر

به نظر می رسد، تحولات جدیدی در راه است. سکوت آمریکا در مقابل تهاجم ترکیه به شرق فرات به معنای چراغ سبزی برای آغاز حمله است. احتمالا این حملات گسترده نخواهد بود. کردها دوباره قربانی خواهند شد. این یک اصل سیاسی برای تثبیت موقعیت در آینده است. ارسال هزاران کامیون تسلیحات از سوی آمریکا به نیروهای کرد تا روزهای گذشته موید این نکته است. ترکیه نمی تواند برای همیشه در سوریه بماند. لذا کردها در تحولات آتی سوریه همچنان نقش اساسی ایفا خواهند کرد.

  • نویسنده : کردستان فردا