‍ سرنوشت محتکران ماسک و اقلام بهداشتی و مجازات قانونی
‍ سرنوشت محتکران ماسک و اقلام بهداشتی و مجازات قانونی

روزهای سخت وجود بیماری فراگیر کرونا بر مردم جامعه ما می گذرد و این روزها بی گمان برای ما انسان ها در تاریخ ثبت و ضبط خواهد شد و قطعا در آینده از این تاریخ سازی سوالاتی خواهد آمد سوالاتی از جنس اینکه چگونه عده ای با احتکار اقلام بهداشتی با جان هم نوعان و […]

روزهای سخت وجود بیماری فراگیر کرونا بر مردم جامعه ما می گذرد و این روزها بی گمان برای ما انسان ها در تاریخ ثبت و ضبط خواهد شد و قطعا در آینده از این تاریخ سازی سوالاتی خواهد آمد سوالاتی از جنس اینکه چگونه عده ای با احتکار اقلام بهداشتی با جان هم نوعان و هم کیشان خود برای کسب مال حرام که بشدت در دین مبین اسلام بر نهی کردن از آن تاکید شده است تلاش کردند. چگونه عده ای نه خدا را ناظر بر اعمال خود می دانند و نه ترسی از عمل مجرمانه خود در برابر مسولین و نیروهای انتظامی و امنیتی کشورمان دارند.

احتکار چیست

اما احتکار چیست «احتکار عبارت است از نگهداری کالا به صورت عمده و تشخیص مرجع ذیصلاح و امتناع از عرضه آن به قصد گرانفروشی یا ضربه زدن به جامعه.»  احتکار از جرایم عمدی بوده که نیاز به سوءنیت خاص دارد دو شرط نیز جهت تحقق جرم احتکار لازم است
الف) مردم جامعه به کالای احتکار شده توسط محتکران، نیاز داشته باشند.
ب) فروشنده و عرضه کننده دیگری نباشد که مردم بتوانند از او کالای خود را تهیه کنند.
اگر محتکران به قصد ضربه زدن به نظام هم چنین عملی انجام دهند حتی ممکن است به جرم محارب و افساد فی الارض نیز به اعدام یا حبس های طولانی مدت محکوم شوند.
دلایل ایجاد احتکار توسط افراد
۱-کسب منفعت
۲-اهداف پنهان سیاسی
۳-عدم آگاهی کسبه و بازاریان از جرم بودن امر احتکار
۴-عدم اطلاع از مجازات جرم احتکار
تفاوت احتکار با انبارداری
احتکار کردن یکی از مسائلی است که در دین اسلام به شدت مورد نکوهش قرار گرفته است اما معیار در احتکار حرام ایجاد بازار سیاه است. به گونه‌ای که موجب ایجاد مشکلاتی در زندگی مردم مسلمان گردد ولی انبار داری نه تنها حرام و ممنوع نیست بلکه از جهاتی عقلایی نیز می باشد. مثلا انبار کردن میوه و ملزومات در زمانی که به اندازه لازم در بازار موجود می باشد و عرضه آن در زمانی بهتر حتی موجب توازن اقتصادی مثبت برای جامعه هم می‌گردد.
  • نویسنده : حمزه مرادی