حضور زنان در استادیوم؛ درخواستی کە عملی شد
حضور زنان در استادیوم؛ درخواستی کە عملی شد

زنان ایرانی با خرید بدون گزینش بلیط در مسابقه ای که بین تیم ایران و کامبوج برگزار می شود بعد از مدت ها می توانند در استادیوم آزادی حضور داشته باشند . چندی است که مسئله حضور زنان در استادیوم های فوتبال ایران به سوژه داغ رسانه های خبری و البتە درخواست بخش بزرگی از […]

زنان ایرانی با خرید بدون گزینش بلیط در مسابقه ای که بین تیم ایران و کامبوج برگزار می شود بعد از مدت ها می توانند در استادیوم آزادی حضور داشته باشند .

چندی است که مسئله حضور زنان در استادیوم های فوتبال ایران به سوژه داغ رسانه های خبری و البتە درخواست بخش بزرگی از جامعه زنان در ایران تبدیل شده است. فروش اینترنتی بلیط برای جایگاه بانوان در مدت زمان بسیار کم و بدون گزینش بفروش رسید. این موید علاقه و خواست بانوان برای حضور در استادیوم می باشد.

اگرچه کشورها قوانین و هنجارهای خاص خود را دارند، اما برخی از قوانین و دستورالعمل های بین المللی وجود دارد که همه کشورها را ملزم به رعایت آن می کند. عدم حضور زنان در استادیوم های ایران، واکنش فیفا را به همراه داشت و این، در نهایت علیرغم وجود برخی مخالفت های داخلی به صدور مجوز برای حضور بانوان در استادیوم انجامید. مشخص نیست که حضور بانوان تنها برای دیدار بین تیم های ایران و کامبوج است، یا اینکه این روند تداوم خواهد داشت. اما فارغ از کم و کیف این موضوع، مسئله ورود بانوان به استادیوم با واکنش مثبت و رغبت بانوان ایرانی به عنوان نیمی از جامعه همراه بوده است.

در مسابقه ای که بین تیم های ایران و کامبوج پنج شنبه ۱۸مهر و نخستین بازی ایران در مرحله دوم مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۰ است، زنان ایرانی بعد از مدت ها تلاش های مدنی و تلاش فیفا توانستند در استادیوم حضور داشته باشند. برای این بازی فقط ۱۱۰۰ صندلی برای هواداران خانم در نظر گرفته شده است، که در مدت زمان کم تمام بلیط های آن جایگاه به فروش رفت.
سال گذشته در بازی بین تیم های ایران و بولیوی برای اولین بار زنان در آزادی حضور داشتند، اما مشخص شد که این حضور گزینشی بود که با واکنش تند مسئولان فیفا همراه بود. در این دیدار یوری ژورکائف ستاره اسبق تیم ملی فرانسه به عنوان نماینده وناظر فیفا حضور خواهد داشت.

  • نویسنده : کردستان فردا