روحانی: تحریم‌ها را متوقف کنید تا راه گفتگو باز شود
روحانی: تحریم‌ها را متوقف کنید تا راه گفتگو باز شود

حسن روحانی رئیس جمهور ایران عصر امروز در هفتاد و چهارمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ضمن گرامیداشت یادِ نهضت آزاد‌ی خواهانه حسین‌بن علی (ع)، برای  تمام شهدای یمن، سوریه، فلسطینِ اشغالی، افغانستان، عراق و دیگر کشورهای جهان درود فرستاد.   وی در ارتباط با منطقه خاورمیانه گفت:  این منطقه در آتش جنگ، […]

حسن روحانی رئیس جمهور ایران عصر امروز در هفتاد و چهارمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ضمن گرامیداشت یادِ نهضت آزاد‌ی خواهانه حسین‌بن علی (ع)، برای  تمام شهدای یمن، سوریه، فلسطینِ اشغالی، افغانستان، عراق و دیگر کشورهای جهان درود فرستاد.

روحانی: تحریم‌ها را متوقف کنید تا راه گفتگو باز شود

 

وی در ارتباط با منطقه خاورمیانه گفت:  این منطقه در آتش جنگ، تجاوزگری، اشغال‌ گری، تعصبات مذهبی و فرقه ای و افراطی گری می سوزد. ملت مظلوم فلسطین بزرگترین قربانی این شرایط است و خاورمیانه در لبه پرتگاه ایستاده تا جایی‌ که تنها یک اشتباه می‌تواند آتشی بزرگ را برافروزد.

رئیس جمهور گفت: طرح‌های تحمیلی آمریکایی مانند معامله قرن، تعیین بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به شکست محکوم است و تاکید کرد: برخلاف ِ طرح‌های ویران‌گر آمریکا، همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در تامین امنیت و مقابله با تروریسم بسیار تعیین کننده بوده است، از جمله همکاری با روسیه و ترکیه در چارچوب روند آستانه در مورد بحران سوریه، ارایه طرح صلح برای بحران یمن و همکاری فعال با نمایندگان دبیرکل سازمان ملل متحد، گفتگوهای سازنده با ۴ کشور اروپایی و تلاش فعال برای تسهیل مذاکرات صلح میان طرف‌های یمنی است که منجر به موافقت‌نامه صلح استکهلم درخصوص بندر حدیده شد.

روحانی بیان داشت: کشور ایران ضمن ایستادگی در مقابل سخت ترین تروریسم اقتصادی، از حق استقلال و توسعه علمی و فناوری خود دفاع کرده است و دولت آمریکا با اعمال تحریم های فرامرزی و تهدید دیگر ملت‌ها، تلاش کرده ایران را از مزایای حضور در اقتصاد جهانی محروم کند و به راهزنی بین‌المللی با  سوء استفاده از نظام بانکی، دست زده است.

وی تصریح کرد: ما نمی‌توانیم دعوت به مذاکره کسانی را باور کنیم که اعلام می‌کنند سخت‌ترین تحریم‌های تاریخ را علیه کرامت و معیشت ملت‌مان اعمال‌کرده‌اند و ملت ایران هرگز این جنایت‌ها و این جنایت‌کاران را نه فراموش می‌کند و نه می‌بخشد.

رئیس جمهور اظهار داشت: با وجود خروج آمریکا از برجام، ایران به اجرای تمامی تعهدات هسته‌ای خود وفق برجام، وفادار بوده است و ما به احترامِ قطعنامه شورایِ امنیت، برای جبران خروجِ آمریکا به اروپا برای تعهدات یازده‌گانه خود فرصت دادیم اما متاسفانه شاهد هیچ اقدام مؤثری نبودیم و بر همه ثابت شده‌است که آمریکا به تعهدات خود پشت می‌کند و اروپا از اجرای تعهداتش ناتوان است .پس تنها راه، تکیه بر عزت، غرور و اقتدار ملی است.

رئیس جمهور گفت : ما را به مذاکره  دعوت می کنند در حالی که خود از معاهده گریزانند. من به نمایندگی از ملت و کشورم، اعلام می کنم که: پاسخ ما به مذاکره تحت تحریم، نه می‌باشد و دولت و ملت ایران هرگز با دشمنی که می‌خواهد با سلاح فقر، فشار و تحریم ایران به تسلیم وادارد مذاکره نخواهد کرد.

روحانی خاطر نشان کرد: همان طور که رهبر معظم انقلاب اعلام کرده‌اند، تنها راه برای گفتگو، بازگشت به تعهدات است. اگر برجام را هم قبول ندارید، به رسمِ آن بازگردید و به چارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، متعهد باشید. تحریم‌ها را متوقف کنید تا راه گفتگو باز شود.

وی بیان داشت: برجام، برای هر دو طرف حداقل بود؛ اما  در صورت خواسته  بیشتر، باید بیشتر بپردازید. اگر تنها خواسته شما عدم ساخت و بهر‌ه‌گیری از سلاح هسته‌ای است، با نظارت آژانس و بالاتر از آن یعنی فتوای رهبری ایران، حاصل است. فقط کافی است به جای نمایشِ مذاکره، به واقعیتِ مذاکره بازگردید.

رئیس جمهور در مورد شرایط اقتصادی کشور افزود: ایران بالاترین نرخ رشد اقتصادی در جهان را همراه با کاهش مستمر نرخ تورم در سال ٢٠١٧ تجربه کرد و با وجود التهابات متاثر از عوامل خارجی در یک سال و نیم گذشته، بار دیگر به مسیر رشد و ثبات بازگشته است. در ماه‌های اخیر رشد تولید ناخالص داخلی ایران، بدون نفت، ، مجددا مثبت شده و تراز تجاری کشور، همچنان مثبت است.

وی تاکید کرد: بنا به مسئولیت تاریخی کشورم در حفظ امنیت، صلح،  ثبات و پیشرفت در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز، همه کشورهایی را که از تحولات خلیج فارس و تنگه هرمز متأثر می‌شوند به «ائتلافِ امید «HOPE  یعنی «ابتکار صلح هرمز « (Hormoz Peace Endeavor)  دعوت می‌کنم. «ائتلاف امید» بر دو اصلِ بنیادینِ “عدم تجاوز” و “عدم دخالت در امور داخلی  یک‌دیگر” قرار دارد و هدف از آن ارتقای صلح، ثبات، پیشرفت و رفاه کلیه ساکنان حوزه تنگه هرمز، و تفاهم متقابل و روابط صلح آمیز و دوستانه میان ایشان است.

روحانی خاطر نشان کرد: امنیت در خلیج فارس و ثبات در خاورمیانه،  را باید در درون همین منطقه جستجو کرد. دولت آمریکا  که نتوانسته مسأله افغانستان و عراق و سوریه را حل کند مسلما از عهده مسائل بزرگ‌تر و مهم‌تر خاورمیانه برنمی آید.

وی اظهار داشت: ما دخالتِ تحریک‌آمیزِ بیگانگان را تحمل نمی‌کنیم و به هرگونه تعرض به امنیت و تمامیتِ سرزمینی خود، قاطعانه پاسخ می‌دهیم. اما راه جایگزین و مطلوب ما، همبستگیِ میان همه ملت‌های دارای منافع مشترک در خلیج‌فارس  و منطقه هرمز است.

حسن روحانی با تاکید بر پیام ملت ایران- بیایید به جای سرمایه‌گذاری در جنگ و خشونت‌، بر روی امید به یک آینده بهتر، سرمایه‌گذاری کنیم. به عدالت برگردیم. به صلح، به قانون، به عهد و پیمان و به میز مذاکره بازگردیم – سخنرانی خود را به  پایان رسانید.

 

  • نویسنده : کردستان فردا