خون بندناف ، بیش از ۸۰ نوع بیماری را درمان می کند
خون بندناف ، بیش از ۸۰ نوع بیماری را درمان می کند

سلول‌های بنیادی راهی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها است و خون بندناف یکی از منابع این سلول‌هاست. با انجماد خون بند ناف نوزاد و نگهداری آن می توان بیش از ۸۰ نوع بیماری از جمله سرطان خون، تالاسمی، کم خونی‌های مادرزادی و یا نقص سیستم ایمنی را درمان کرد. به گزارش کردستان فردا مسئول بانک […]

سلول‌های بنیادی راهی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها است و خون بندناف یکی از منابع این سلول‌هاست. با انجماد خون بند ناف نوزاد و نگهداری آن می توان بیش از ۸۰ نوع بیماری از جمله سرطان خون، تالاسمی، کم خونی‌های مادرزادی و یا نقص سیستم ایمنی را درمان کرد.

به گزارش کردستان فردا مسئول بانک خون بند ناف استان البرز بیان کرد مداوای ۸۰ نوع از بیماری‌ها توسط پیوند از طریق سلول‌های بنیادی صورت می‌گیرد و سلول‌های بنیادی راهی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها است و خون بند ناف یکی از منابع این سلول‌هاست.

پورآذرنگ در ادامه به تشریح بانک خون بندناف پرداخت و گفت: بانک خون بندناف همانطور که از نام آن پیداست، شرایطی را فراهم می‌کند تا سلول‌های بنیادی موجود در خون بندناف تحت شرایط خاصی جمع‌آوری شده و در بانکی ذخیره شود تا اگر زمانی به سلول‌های بنیادی برای پیوند نیاز داشتیم این منبع ارزشمند به راحتی در دسترس باشد و بتوان برای پیوند از آن استفاده کرد.

وی ادامه داد: خونی که در دوران بارداری مادر در بندناف و جفت جریان دارد و بعد از تولد دور ریخته می‌شود، منبعی از سلول بنیادی بخصوص سلول‌های بنیادی خون‌سازی است که می‌توان در روند درمان بیماری‌های بدخیمی مانند تالاسمی، انواع سرطان‌های خون، بیماری‌های نقص سیستم ایمنی بدن و همچنین کم خونی‌های مادرزادی که منشاء خونی دارد، مورد استفاده قرار گیرد.

مسؤول بانک خون بند ناف استان البرز خاطرنشان کرد: والدین می‌توانند قبل از تولد نوزاد اقدام به ثبت نام در این بانک ‌کنند بلافاصله بعد از زایمان، بندناف از نوزاد جدا می‌شود و خون از بندناف و جفت جمع‌آوری وبه کیسه‌های خون منتقل می‌شود و سپس خون بندناف نوزاد منجمد و در بانک نگهداری می‌شود تا چنانچه نوزاد در بزرگسالی مبتلا به بیماری‌هایی نظیر سرطان خون شد، برای درمان استفاده شود.

پورآذرنگ سلول‌های بنیادی را راهی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها دانست و با بیان اینکه خون بندناف یکی از منابع این سلول‌هاست، گفت: در کل دنیا تاکنون ۳۰ هزار پیوند از طریق سلول‌های بنیادی صورت گرفته است و مطابق آمار ارائه شده، بیماری‌های فلج مغزی، تالاسمی، لوسمی حاد و دیابت بیشترین میزان پیوند را داشته‌اند و در حال حاضر مداوای ۸۰ نوع از بیماری‌ها توسط پیوند از طریق سلول‌های بنیادی انجام می‌شود.

وی در پایان  یادآورشد: علاقمندان می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی بانک خون بندناف رویان به آدرس www.rsct.ir به اطلاعات لازم در این زمینه دسترسی داشته باشند و در این پایگاه اینترنتی درباره نحوه ذخیره‌سازی نمونه، آزمایش‌هایی که لازم است مادر پیش از تولد انجام دهد و حتی شاخص‌هایی که برای این کار در نظر گرفته می‌شود، آشنا شده و برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۰۲۶۳۴۴۸۷۵۵۵ تماس حاصل کنند.

 

  • نویسنده : کردستان فردا