تهدید اردوغان به تهاجم به شرق فرات؛ ترمیم بحران اقتصادی؛ سایت خبری تحلیلی کردستان فردا/ سرویس ترکیه ــ رجب طیب اردوغان دو روز پیش اعلام کرد به شرق فرات در شمال سوریه، وارد خواهد شد. منطقه مذکور در کنترل نیروهای کرد می باشد. وی در ادامه افزود، اگر آنچه امروز لازم است در مورد شمال […]

تهدید اردوغان به تهاجم به شرق فرات؛ ترمیم بحران اقتصادی؛

سایت خبری تحلیلی کردستان فردا/ سرویس ترکیه ــ رجب طیب اردوغان دو روز پیش اعلام کرد به شرق فرات در شمال سوریه، وارد خواهد شد. منطقه مذکور در کنترل نیروهای کرد می باشد. وی در ادامه افزود، اگر آنچه امروز لازم است در مورد شمال سوریه صورت نگیرد، ترکیه در آینده بهایی سنگین بابت آن خواهد پرداخت.
چندی پیش ترکیە، سامانە موشکی اس ۴۰۰ را از روسیە خریداری کرد. این مسئله با مخالفت شدید آمریکا همراه بود. در قبال این اقدام، آمریکا از تحویل جنگنده اف ۳۵ خودداری نمود.
هم اکنون تنشها بین دو کشور افزایش یافته است. همین امر بر اقتصاد ترکیه تٲثیر گذاشته است. و لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا، ارزش خود را از دست داده است.

حال، تهدیدات ترکیه مبنی بر حمله به شمال سوریه، در این راستا قابل تحلیل است.
ترکیه با تهدید به انجام حمله نظامی به مناطق تحت کنترل کردها در شمال سوریە، که متحد استراتژیک آمریکا در جنگ با داعش هستند، به دنبال ایجاد فشار بر کاخ سفید و گرفتن امتیاز از آمریکاست. روابط ترکیه و آمریکا در سال های اخیر، رو به وخامت گذاشته است. و ترکیه در تلاش است، رابطه دو کشور را ترمیم کند. تا بتواند از این طریق از فشارهای اقتصادی بکاهد. چرا که چندی پیش دونالد ترامپ، در توئیتی اعلام کرده بود، که در صورت تهاجم ترکیه به کردهای سوریه، اقتصاد آن کشور را ویران خواهد کرد.

به نظر می رسد، ترکیه با تهدید به تهاجم و یا عملی کردن آن، درصدد امتیازگیری اقتصادی از کاخ سفید باشد.

سایت خبری تحلیلی کردستان فردا

  • نویسنده : هژار رمضانی
  • منبع خبر : سایت خبری تحلیلی کردستان فردا