ترکیه سه دانشکده در شمال سوریه تاسیس می کند
ترکیه سه دانشکده در شمال سوریه تاسیس می کند

هدف ترکیه به منظور تاسیس سه دانشکده در شمال سوریه نه تنها به معنای کمک و مساعدت با ساکنان این منطقه و دولت دمشق نیست، بلکه از ماندن طولانی مدت ترکیه و اجرای طرح‌هایی نظیر تغییر بافت جمعیتی منطقه و حاکمیت طولانی مدت بر شمال سوریه و شرق فرات حکایت دارد. دانشگاه غازی عنتاب ترکیه […]

هدف ترکیه به منظور تاسیس سه دانشکده در شمال سوریه نه تنها به معنای کمک و مساعدت با ساکنان این منطقه و دولت دمشق نیست، بلکه از ماندن طولانی مدت ترکیه و اجرای طرح‌هایی نظیر تغییر بافت جمعیتی منطقه و حاکمیت طولانی مدت بر شمال سوریه و شرق فرات حکایت دارد.

دانشگاه غازی عنتاب ترکیه قصد دارد دانشکده علوم تربیتی در عفرین، دانشکده اقتصاد و علوم اداری در الباب و دانشکده علوم اسلامی را در اعزاز تاسیس کند.

یگان‌های مدافع خلق(ی‌پ‌گ) در شمال سوریه مسئول حفظ نظم و حفاظت از جان اهالی مناطق کردنشین سوریه  می باشند. با آغاز بحران سوریه، ارتش بشار اسد از بیشتر مناطق شمالی سوریه (کردستان سوریه) عقب‌نشینی کرد و  یگان‌های مدافع خلق در ژوئیه سال ۲۰۱۲  توانست کنترل سریکانی و عفرین را به دست بگیرد.

دولت اردوغان طی سال‌های اخیر بخش‌هایی از اراضی شمال سوریه را اشغال کرده است و یگان‌های مدافع خلق در شمال سوریه را متهم به ارتباط  با حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) می داند و این بهانه است برای ترکیه تا عملیات نظامی علیه کردهای سوریه انجام دهد و تصمیم گیری های کلان در خصوص این مناطق را به عهده  بگیرد و با ایجاد منطقه امن در شرق فرات، سه میلیون آواره سوری را در آن منطقه جای دهد.

ترکیه پیش از این برای بسط نفوذ خود در این مناطق، چندین بیمارستان در این نواحی ساخته و چندین مدرسه را بازسازی کرده است. همچنین در صدد ساخت یک منطقه صنعتی در این نواحی و ایجاد شغل برای ۷ هزار نفر است. ترکیه با سرمایه‌گذاری و تاسیس موسسات آموزشی و دانشگاهی به دنبال افزایش نفوذ در مناطق مرزی سوریه با ترکیه است.

“محمد شاهین” معاون شورای اجرایی مدیریت خودگردان منطقه شرق فرات درمنطقه کردستان با اشاره به تهدیدهای اخیر ترکیه علیه این منطقه، گفت:

“این نخستین بار نیست که دولت ترکیه به تهدید منطقه دست می زند. هدف اردوغان ازاشغال کامل منطقه، صرفا” عمیق تر کردن بحران سوریه است. طرحی که ترکیه ازآن به عنوان منطقه امن یاد می کند، زمینه سازی برای اشغال تمام منطقه است. اگر مکانیزم موردنظر اردوغان برای ایجاد منطقه امن تحقق پیدا کند، در عمل تمام منطقه آماده اشغال خواهد بود. هدف ترکیه نیز دقیقاً همین مساله است. ترکیه درادلب ، عفرین‌، باب‌، جرابلس و اعزاز این کار را انجام داد.”

  • نویسنده : کردستان فردا