امکان سنجی کنش گسترده ترکیه بر علیه کردها در شمال و شرق سوریه
امکان سنجی کنش گسترده ترکیه بر علیه کردها در شمال و شرق سوریه

رئیس جمهور ترکیه با تروریست خواندن نیروهای سوریه دمکراتیک و یگان های مدافع خلق و ارتباط دادن آنها به حزب کارگران کردستان، سعی در همراه کردن جامعه بین الملل برای حمله و کنش گسترده به مناطق تحت کنترل کردها در شرق فرات است. نیروهای کرد سوریه که اکنون بیش از یک چهارم سوریه را در […]

رئیس جمهور ترکیه با تروریست خواندن نیروهای سوریه دمکراتیک و یگان های مدافع خلق و ارتباط دادن آنها به حزب کارگران کردستان، سعی در همراه کردن جامعه بین الملل برای حمله و کنش گسترده به مناطق تحت کنترل کردها در شرق فرات است. نیروهای کرد سوریه که اکنون بیش از یک چهارم سوریه را در کنترل دارند، با حمایت ائتلاف بین الملل به رهبری آمریکا، داعش را در سوریه شکست دادند.

آمریکا مخالف تهاجم ترکیه به کردها است و قبلا نیز تهدید کرده است که در صورت حمله ترکیه به شرق فرات، اقتصاد ترکیه را نابود خواهند کرد. اما از طرفی، ترکیه برای آمریکا دارای ارزش ذاتی است و آمریکا نمی خواهد دومین ارتش بزرگ ناتو و متحد سابقش به روسیه نزدیک شود. در این راستا آمریکا در تلاش است تا با ایجاد منطقه امن در شمال و شرق سوریه از تهاجم ترکیه به این منطقه جلوگیری کند. مشکل آنجاست که ترکیه عمق ۴۵ کیلومتری می خواهد و در تلاش است تا سه میلیون آواره عرب سوری که در ترکیه پناهنده شده اند را در این منطقه اسکان دهد. کردها مخالف سخت این هدف هستند و کارشناسان برآنند که انجام چنین اقدامی سبب تغییر دموگرافی منطقه شده و داعش دوباره می تواند سر بر آورد.

دکتر یدالله کریمی پور، امکان آغاز یک جنگ دیگر را پیش بینی می کند. یادداشت زیر از کریمی پور به بررسی احتمالاتی می پردازد که شروع یک   جنگ تمام عیار را پیش بینی می کند:

از دیدگاه اردوغان و ستاد مشترک ارتش ترکیه، این روزها بهترین شرایط برای آغاز آفندی گسترده علیه “یگان های مدافع خلق”، شاخه نظامی “حزب اتحاد دموکراتیک” سوریه می باشد. از دیدگاه آنکارا، “ی پ گ”، شاخه ای از حزب کارگران کردستان(پ ک ک)، دشمن شماره یک درونی تلقی شده آنکارا است.

ترتیبات و چشم انداز کنونی منطقه ای، ممکن است اردوغان و ارتش ترکیه را وادار به کنشی گسترده علیه واحدهای مدافع خلق کند

۱- عراقی ها درگیر مسائل گسترده و حیاتی درونی هستند؛

۲- تمرکز اصلی امروز ایرانیان نیز بر ایستادگی در برابر فشار حداکثری آمریکا و رویارویی و یا تعامل با سعودی ها است؛

۳- روس ها هم برای نزدیکی و همگرایی با ترکیه و هم در جهت دور کردن ایران از سوریه، اعتنای  متمرکزی بر فشارهای ترکیه علیه کردها ندارند؛

۴- ترامپ در چند مساله غوطه ور است:

الف- مساله استیضاح؛

ب- مساله چین؛

پ- مسائل ایران و کره شمالی.

۵- اسرائیل درگیر مسائل و معضلات انتخاباتی و درگیری با ایران و نواب منطقه ایش می باشد؛

۶- اقلیم نیز که به تازگی آغاز به التیام خویش از پیامدهای نبرد با داعش کرده و به ویژه این که در زمانی نه چندان دور، منطقه حیاتی کرکوک را از دست داده است، در شرایط بازکردن جبهه شمالی با ترک ها نیست.

این در حالی است که ترک ها برای قطع پیوند جغرافیایی”ی پ گ” و “پ ک ک” و نیز اشراف دائمی بر خاور فرات در شمال سوریه و دور کردن آمریکایی ها از سرحدات جنوبی، به شدت نیازمند انهدام یگان های مدافع خلق(کرد های سوریه) و عقب راندن آنان تا ۴۵ کیلومتری درون خاک سوریه و ایجاد حائلی دستکم ۳۰ کیلومتری در شمال سوریه خواهند بود.

با وجود چنین چشم اندازی، بعید نیست به زودی غرش توپ ها و بمب افکن هاب ترکیه در قامیشلی، کوبانی، سری کانی و عامودا، تل ابیض و رسولین، الجلبیه، حسکه و رقه،گوش ها را کر نکند.

ولی “یاشار گولر” رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری ترکیه، به خوبی می داند که نبرد با قهرمانان کوبانی و منهدم کنندگان داعش و پیروزان شنگال، چندان دلچسب و آسان نخواهد بود.

کردها ماه ها است خود را برای رویارویی با سومین ارتش توانمند اروپا و هشتمین ارتش جهان آماده کرده اند. به اغلب احتمال به زودی منطقه خاورمیانه و هلال خصیب، شاهد نبردی نابرابر میان ارتشی کلاسیک و چریک هایی با شگرد عملیات نامتقارن خواهد بود.

 

  • نویسنده : دکتر یداللە کریمی پور