استفاده ترکیه از تسلیحات ممنوعه (فسفر و ناپالم) علیه غیرنظامیان در شمال سوریه
استفاده ترکیه از تسلیحات ممنوعه (فسفر و ناپالم) علیه غیرنظامیان در شمال سوریه

مقامات کنفدراسیون شمال‌ و شمال شرق سوریه در بیانیه‌ای ترکیه را به استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه علیه غیرنظامیان و نیروهای دموکراتیک سوریه متهم کردند. آنها می‌گویند که آنکارا با نقض آشکار قوانین و معاهدات بین‌المللی، از تسلیحات ممنوعه چون مواد منفجره حاوی فسفر سفید و ناپالم علیه کرد‌های شمال سوریه استفاده کرده است. […]

مقامات کنفدراسیون شمال‌ و شمال شرق سوریه در بیانیه‌ای ترکیه را به استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه علیه غیرنظامیان و نیروهای دموکراتیک سوریه متهم کردند. آنها می‌گویند که آنکارا با نقض آشکار قوانین و معاهدات بین‌المللی، از تسلیحات ممنوعه چون مواد منفجره حاوی فسفر سفید و ناپالم علیه کرد‌های شمال سوریه استفاده کرده است.

با این حال، وزیر دفاع ترکیه، با تکذیب این خبر می‌گوید که نیرو‌های نظامی این کشور از هیچ گونه تسلیحات ممنوعه علیه کرد‌های شمال سوریه استفاده نکرده اند. وی تأکید می‌کند که همه می‌دانند ترکیه سلاح شیمیایی در اختیار ندارد. باید یادآوری کرد که گروه‌های شبه‌نظامی بسیاری که از سوی ترکیه آموزش دیده و مسلح شده اند نیز در کنار ارتش این کشور، در تهاجم به خاک سوریه حضور دارند.

خبرگزاری های معتبر حاضر در منطقه، از جمله روزنامه تایمز بریتانیا از  اسناد و مدارکی مبنی بر بکارگیری فسفر در حمله ترکیه  به شمال سوریه خبر داد اما خبرگزاری فرانسه، و همچنین دیدبان حقوق بشر سوریه، هنوز اتهامات کرد‌های سوریه علیه نیرو‌های نظامی ترکیه را تأیید نکرده اند اما از افزایش تعداد زخمی‌ها در این منطقه خبر داده اند.

عملیات ارتش ترکیه علیه کرد‌های شمال سوریه روز چهار شنبه ۹ اکتبر آغاز شد و جنگ همچنان در این منطقه ادامه دارد. تاکنون بیش از دویست غیر نظامی در این جنگ کشته و بیش از سیصد هزار نفر نیز آواره شده اند. کادرهای درمانی بیمارستان شهر حسکه می گویند آثار سلاح های ممنوعه فسفر و ناپالم روی بدن افراد دیده میشود. تا اکنون آمار دقیقی در دسترس نیست کە تعداد کسانی کە اینگونه زخم ها را دارند چند نفر هستند. مقامات کرد از سازمان های بین المللی خواسته اند در این زمینه تحقیقات خود را شروع کنند.

به گفته سخنگوی کمیته بهداشت و درمان کنفدراسیون شمال و شمال شرق سوریه – ترکیه در خلال حملات خود به شمال شرق سوریه تمام تمام کنوانسیون های حقوق بشر و پیمان های جهانی حقوق بشر را پایمال کرده است. سلیمان خان افزود “صدها هزار نفر از خانه و کاشانه خود آواره شدند. تعداد زخمی های غیر نظامی ها بیشتر از هزار نفر است. بین دویست تا دویست و پنجاه نفر شهید شدەاند. این آمار تنها کسانی هستند کە در مراکز درمانی ما ثبت شدەاند”. وی میگوید “در حالی کە مردم روژآوا بە کمک این سازمان ها نیاز داشتند، آنها نیروهای خود را به جاهای امن انتقال دادند”.

استفاده ترکیه از تسلیحات ممنوعه(فسفر و ناپالم) علیه غیرنظامیان در شمال سوریه

  • نویسنده : کردستان فردا