از انکار تا پذیرش استخراج بیت کوین در کردستان
از انکار تا پذیرش استخراج بیت کوین در کردستان

ساختار سیاسی در ایران و به ویژه در کردستان به نحوی است که اگر قرار باشد اتفاقی بیفتد بدون شک بحثی به نام شایعه مطرح می گردد و بعد از چندین صباح انکار مُهر تائید برای این حقیقت امروز و شایعه دیروز گذاشته می‌شود. شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان بالاخره به تاثیر استخراج بیت […]

ساختار سیاسی در ایران و به ویژه در کردستان به نحوی است که اگر قرار باشد اتفاقی بیفتد بدون شک بحثی به نام شایعه مطرح می گردد و بعد از چندین صباح انکار مُهر تائید برای این حقیقت امروز و شایعه دیروز گذاشته می‌شود.

شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان بالاخره به تاثیر استخراج بیت کوین ها در ناپایداری و افزایش مصرف برق اعتراف کرد و برایعاملین شناسایی مراکز استخراج هم پاداشی نقدی در نظر گرفته است.

اینکه در فصل تابستان، زنگ خطر افزایش مصرف برق به علت استفاده بیش از حد از وسایل سرمایشی، به صدا درآید شاید طبیعی باشد اما اینکه این زنگ خطر در فصل زمستان باشد و قطعی مکرر برق صورت گیرد موضوعی طبیعی نبوده و درک آن برای مردم سخت بود. فصل زمستان سال ۱۳۹۹ به طور کلی کمی متفاوت تر از سال های گذشته بود نه خبر چندانی از برف و باران بود و نه سرمای آنچنانی وجود داشت، با اینوجود مدام هشدارهایی مبنی بر افزایش مصرف گاز و برق از سوی ادارات متولی داده شد که کمی غیر طبیعی بود بنابراین موضوع استخراجارزهای دیجیتال مطرح شد که در این ناپایداری برق موثر است. موضوعی که اگرچه در چند سال اخیر بر سر زبان ها افتاده اما امسال با هشدارهای مکرر شرکت برق کردستان مبنی بر لزوم کاهش مصرف برق، این مسئله بیش از پیش مطرح و در بین مردم شایع شد که استخراج بیت کوین موجب افزایش مصرف برق و ناپایداری آن شده به گونه ای که حتی شب ها برق معابر قطع می شود.

این موضوع در ابتدا از سوی صنعت برق استان کردستان انکار شد و اینافزایش مصرف به افزایش مصرف گاز در استان ربط داده شد  اما مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان در گفت و گویی که با خبرگزاری فارس داشته است به این موضوع اذعان کرده است.

هیوا لهونیان با بیان اینکه‌ تولید ارز دیجیتالییت کوین) با فعالیت ماینرهای غیرمجاز موجب ناپایداری در تامین برق استان می‌شود، اظهار کرد: این کار از یک سو برق ارزان مصرف کرده و از سویدیگر فشار مضاعف به شبکه برق وارد می‌کنند که این موضوع موجب قطعی‌های ناخواسته جریان برق، نوسان برق و ضعف ولتاژ می‌شود.

او در ادامه از تهدیدات فعالیت غیرقانونی درحوزه استخراج ارز دیجیتالییت کوین) بر مصرف انرژی برق گفت: استخراج ارزهایدیجیتالی با توجه به پایین بودن نرخ برق در کشور و افزایش نرخ جهانیآن تمایل به استفاده از آنرا برای استخراج کنندگان فراهم کرده است که همین امر اگر کنترل  مدیریت نشود به مصرف بیشتربرق درکشور و استان منجر می‌شود.

او اذعان داشت: مصرف بالای برق دستگاه‌های ماینر در تولید ارزهایدیجیتال موجب نارسایی برق مشترکین و سبب وارد آمدن آسیب به وسایل برقی مشترکین می‌شود، بنابراین به طور جدی رصد میزانمصرف برق مشترکان خانگی، صنعتی و کشاورزی وخانه باغ‌ها به منظور مقابله با استخراج کنندگان غیرمجاز برق از اواسط دی ماه سال‌جاریدردستور کارشرکت قرارگرفته است.

اختصاص پاداش نقدی به عاملین شناسایی مراکز غیرمجاز  ارز دیجیتالی

لهونیان  به اختصاص پاداش نقدی به عاملین شناسایی مراکز غیرمجازارز دیجیتالی اشاره کرد و گفت: هدف از پرداخت این پاداش شناساییسوء استفاده کنندگان از برق غیرمجاز است.

به گفته او، این افراد طبق ضوابط قانونی مشمول جریمه و سپس تحویلمقامات قضایی استان جهت اعمال قانون شوند.

آقای مدیر گویا اطلاع ندارند که بستر استفاده از ماینرهای استخراج بیت کوین یک امر ساده نیست بلکه با حضور کارشناسان مجرب و متخصص می‌توان به اصل حضور ماینرها پی‌برد اما در صورتی می توان انکار نمود حضور ماینرها و استخراج بیت کوین را که خوبان عالم یا همان مدیران ارشد و میانی دستی بر دیگ داشته و خود هم یا سهم دار یا بهره ای از حضور بیت کوین ببرندو

داستان یک بام و دو هوای مدیر شرکت توزیع برق کردستان یک ارثیه فامیلی است که اکثر مدیران سفارشی که کمترین تخصص را دارند و فقط پرنده خوش شانسی بر شانه هایشان نشسته و با یدک کشیدن سفارشی ماندگاربه مدیرتیی ناشایست خود ادامه می دهند و هر لحظه حضور ایشان موجب محرومیت بیشتر کردستان است. بدون شک حضور مدیر ناشایست همچون حضور در لبه پرتگاه است و بستر فساد و خیانت همیشه فراهم می‌باشد. در این ساختار است که این ضرب المثل: «جائی که پیش نماز اشتباه کند وای به حال پس نماز» معیار واقعی است که نمی توان انکارش کرد؛ وقتی مدیر حقیقتی را انکار می کند یعنی اینکه بستر سوء استفاده را برای زیرمجموعه اش فراهم می‌کند. با حضور چنین مدیرانی است که کردستان در سند توسعه کشور همچنان در سکوهای آخر پیشرفت قرا خواهد گرفت.

  • نویسنده : شورش عزیزی