آمار رسمی ابتلا به کووید- ۱۹ شش درصد آمار واقعی است
آمار رسمی ابتلا به کووید- ۱۹ شش درصد آمار واقعی است

به گزارش “اشپیگل آنلاین”، پژوهشگران دانشگاه گوتینگن آلمان از طریق یک مدل محاسباتی برآورد کرده‌اند که آمار رسمی اعلام‌شده جهانی، تنها شش درصد از شمار واقعی مبتلایان به کووید- ۱۹ در سراسر جهان را نشان می‌دهد. پژوهشگران برای مدل محاسباتی خود از تناقضی در آمارهای موجود پاندمی (همه‌گیری جهانی) کووید- ۱۹ استفاده کرده‌اند:  نسبت مرگ […]

به گزارش “اشپیگل آنلاین”، پژوهشگران دانشگاه گوتینگن آلمان از طریق یک مدل محاسباتی برآورد کرده‌اند که آمار رسمی اعلام‌شده جهانی، تنها شش درصد از شمار واقعی مبتلایان به کووید- ۱۹ در سراسر جهان را نشان می‌دهد.
پژوهشگران برای مدل محاسباتی خود از تناقضی در آمارهای موجود پاندمی (همه‌گیری جهانی) کووید- ۱۹ استفاده کرده‌اند:
 نسبت مرگ و میر به تعداد مبتلایان در کشورهای مختلف جهان با هم اختلافی فاحش دارد.
افزون بر این، مدت زمان میان شناسایی ابتلا و مرگ مبتلایان نیز در کشورهای مختلف بسیار متفاوت است؛ گرچه عامل این بیماری در همه موارد یک‌سان است.
ارقام متفاوت می‌توانند، دست‌کم از جنبه‌هایی این گونه توضیح داده شوند که مردم در کشورهای خاصی در برابر عفونت‌های حاد آسیب‌پذیرترند. در عین حال بخش مهمی از اختلاف میان آمارها را می‌توان با کیفیت متفاوت داده‌ها توضیح داد.

پژوهش هاس قبلی

در پژوهش‌های قبلی، نسبت قربانیان به مبتلایان بیماری کووید- ۱۹، یک و ۳۸ صدم درصد محاسبه شده است؛ به این معنا که به طور میانگین از هر ۱۰ هزار نفری که آزمایش بیماری کووید- ۱۹ آنها مثبت بوده، ۱۳۸ نفر جان سپرده‌اند.
بر این مبنا اگر در کشوری نسبت مرگ و میر و مبتلایان با این میانگین تفاوت فاحشی داشته باشد، به این معناست که آن کشور با شناسایی تمام مبتلایان فاصله زیادی دارد.
در ایتالیا تا چندی پیش این نسبت حدود ۹ و نیم درصد بود و پژوهشگران دانشگاه گوتینگن از آن نتیجه می‌گیرند که در این کشور تنها سه و نیم درصد موارد ابتلا به ویروس جدید کرونا شناسایی شده باشد.
با این روش محاسباتی میزان شناسایی مبتلایان در اسپانیا از ایتالیا هم کمتر است و حدود یک و هفت دهم درصد بیشتر نیست؛ از این دو کشور کمتر، آمریکا و بریتانیا هستند که به ترتیب تنها یک و شش دهم و یک و دو دهم درصد مبتلایان به بیماری کووید- ۱۹ در آنها شناسایی شده‌اند.
ایالات متحده و بریتانیا دو کشوری هستند که تدابیر پیشگیرانه و اعمال محدودیت‌ها نظیر فاصله‌گذاری اجتماعی را بسیار دیر اعمال کرده‌اند و به این خاطر با انتقادهای زیادی روبرو بوده‌اند.
ایالات متحده با شناسایی نزدیک به ۴۰۰ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا تا روز چهارشنبه، درگیرترین کشور جهان با اپیدمی کووید- ۱۹ به شمار می‌رود. تا این روز نزدیک به ۵۶ هزار مورد ابتلا در بریتانیا به ثبت رسیده است.

محاسبات محققان دانشگاه توبینگن

بر پایه محاسبات محققان دانشگاه توبینگن، در آلمان ، ۱۵ و شش دهم درصد مبتلایان به ویروس کرونا شناسایی شده‌اند. با این حساب تعداد واقعی مبتلایان که در پایان ماه مارس نزدیک ۶۲ هزار نفر اعلام شده بود باید دست‌کم ۴۶۰ هزار نفر بوده باشد.
آلمان به نسبت کشورهای دیگر اروپایی و آمریکا در زمینه شناسایی مبتلایان وضعیت بهتری دارد، با این همه وضع کره جنوبی به دلیل آغاز زودهنگام و گسترده آزمایش‌ها بسیار بهتر است و برآورد می‌شود که پنجاه درصد مبتلایان در این کشور شناسایی شده باشند.
باید توجه داشت که کشورهای مختلف برای تشخیص موارد ابتلا و مشخص کردن بیماری کووید- ۱۹ به عنوان علت مرگ بیماران، با مشکلات تنفسی حاد روش‌های گوناگونی دارند.
به نوشته اشپیگل آنلاین پیش از این نیز پژوهش‌های دیگری نشان داده بودند که تعداد واقعی مبتلایان به ویروس کرونا باید بسیار فراتر از آمار رسمی باشد. به عنوان نمونه محققان آمریکایی به این نتیجه رسیده‌اند که در ازای هر مورد مبتلای ثبت شده در آمار رسمی، می‌تواند تا ده مورد دیگر ابتلا به کووید- ۱۹ وجود داشته باشد
این مسئله همه کشورها، از جمله آلمان را با چالشی اساسی روبرو می‌کند؛ تا زمانی که تعداد مبتلایان به بیماری کووید- ۱۹، دقیقا مشخص نشده، مشکل بتوان محدودیت‌های اعمال شده برای جلوگیری از شتاب شیوع ویروس را کاهش داد.

آمار رسمی بیماری کووید- ۱۹ فقط شامل موارد مثبت است

یکی دیگر از معضلات این است که موارد ثبت شده از مبتلایان در آمار رسمی، فقط شامل کسانی می‌شود که آزمایش آنها مثبت بوده است. این که چه تعداد از شهروندان هر روز مبتلا می‌شوند یا قبلا مبتلا شده‌اند، بدون این که آزمایش شده باشند هنوز مشخص نیست.
در برخی از ایالت‌های آلمان از جمله در بایرن، تحقیقاتی در جریان است که از طریق بررسی “آنتی‌بادی” (پادتن) افراد بتوان دریافت که آیا به بیماری کووید- ۱۹ مبتلا هستند یا مبتلا بوده و بهبود پیدا کرده‌اند.
این یادداشت را از یک خبرگزاری معتبر گرفته ام. اصل خبر واقعی است؛ ولی مجامع علمی-تخصصی می‌توانند آن را به نقد کشند.
به هر روی، بر اساس این پژوهش دانشگاهی، تا امروز ۲۵ میلیون در جهان به گونه‌ای به کرونا مبتلا شده اند؛ اگر چنین باشد آمار ۱/۵ میلیونی ارائه شده توسط دانشگاه جان هاپکینز اشتباه است.
  • نویسنده : دکتر یدالله کریمی پور